05 Ekim 2015 Pazartesi
ÇOCUKLARA SAĞLIK

  • İkiz Bebeklerde Kolay Emzirme 1
    İkiz Bebeklerde Kolay Emzirme 1
  • ANNELERDE MEME BAŞI SORUNLARI
    ANNELERDE MEME BAŞI SORUNLARI
Çocuklarda Kolesterol Yüksekliği
Çocuklarda Kolesterol Yüksekliği
Çocuk ve Ergenlik dönemi hangi çocuklarımızda kolesterol ölçümleri yapılmalıdır ?   Kolesterol ve diğer yağların yüksekliği çağımızda en çok ölüm nedenlerinden birisi olan kalp ve damar hastalıklarının nedenidir. Kalp damar...
7 Haziran 2011 21:48
Font1 Font2 Font3 Font4

Çocuk ve Ergenlik dönemi hangi çocuklarımızda kolesterol ölçümleri yapılmalıdır ?

 

Kolesterol ve diğer yağların yüksekliği çağımızda en çok ölüm nedenlerinden birisi olan kalp ve damar hastalıklarının nedenidir. Kalp damar hastalıklarının temellerinin çocukluk yaşlarında başladığı bilinmektedir. Bu nedenle çoğu önlenebilir hastalıklardan olan yüksek kolesterol ve yağ hastalıkları açısından çocuklarımızın araştırılması önemlidir.

 

Sağlıklı çocuk takibinde tüm çocuklarımıza kolesterol ölçümü yapılması önerilmemektedir. Tarama testi olarak kolesterol ölçümünün aşağıdaki kriterlerden en az birisine sahip olan çocuklarımıza yapılması önerilmektedir.

 

  • Annesi – babası ya da büyükanne ve büyükbabalarından herhangi birinde 55 yaşından önce koroner arter hastalığı ( kalp krizi , anjiyo , bypass, kalp hastalığına bağlı ölüm ) olan çocuk ve ergenlere
  • Kan kolesterol seviyesi anne ve ya babasının herhangi birinde 240 ( mg/dl) üzerinde olan çocuklarımıza
  • Ailesinde kişilerle ilgili herhangi bir kolesterol yüksekliği öyküsü olup olmadığını bilmeyen çocuklarımıza kan kolesterol seviyesi ölçülmelidir.

[wp_campaign_2]
Bu yazılar ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa

© Copyright 2012 Tüm Hakları Saklıdır... Ensar Web Tasarım