Çocuğunuzun Fiziksel Olarak Aktif Olmasını Sağlamanın 11 Yolu

Çocuğunuzun Fiziksel Olarak Aktif Olmasını Sağlamanın 11 Yolu

Bunları Biliyor Muydunuz?

3 çocuktan sadece 1 tanesi her gün fiziksel olarak aktiftir.
Spor, oyunlar ve beden eğitimi derslerinde harcanan zamanın %50’sinden azı fiziksel aktivite olarak kabul edilmek için yeterince hareket etmeyi içerir.
Çocuklar ve gençler, televizyon, bilgisayar, telefon ve eğlence için diğer elektronik cihazlarla günde ortalama 7 saatten fazla zaman harcıyorlar.
ABD’de 3 çocuktan yaklaşık 1’i aşırı kilolu veya obezdir.
Kilolu gençler, %70 oranla ileriki yaşlarda aşırı kilolu veya obez bir yetişkin olma oranına sahiptir.

Başlayın!

Ebeveynler, çocuklarının fiziksel olarak daha aktif olmalarına yardımcı olmada önemli bir rol oynayabilir.

Çocuğunuzun aktif olmasına katkı sağlayabileceğiniz 11 yol:

 1. Çocuğunuzun doktoru ile konuşun. Çocuğunuzun doktoru, çocuğunuzla konuşarak fiziksel aktivitenin neden önemli olduğunu anlamasına yardımcı olabilir ve  çocuğunuz için en iyi olabilecek bir spor ya da aktivite önerebilir.
 2. Eğlenceli bir aktivite bulun. Çocuğunuzun hoşlandığı bir spor bulmasına yardım edin. Aktiviteyi ne kadar çok seviyorsa, o kadar devam edecektir. Bütün ailenin aktiviteye dahil olması da birlikte vakit geçirmek için harika bir yoldur.
 3. Gelişimsel olarak uygun bir etkinlik seçin. Örneğin, 7-8 yaşındaki bir çocuk ağırlık kaldırma veya uzun koşular için hazır değildir; ancak futbol, ​​bisiklete binme ve yüzme uygun aktivitelerdir.action, activity, boy
 4. Önceden planlayın. Çocuğunuza egzersiz yapabilmesi için uygun bir zaman ve yer sağladığınızdan emin olun.
 5. Güvenli bir ortam sağlayın. Çocuğunuzun ekipmanının, spor veya aktivite için seçilen yerin güvenli olduğundan emin olun. Çocuğunuzun kıyafetlerinin spor veya yaptığı aktivite için uygun ve rahat olduğundan emin olun.
 6. Aktif oyuncaklar sağlayın. Küçük çocuklar bilhassa toplara, ip atlamalarına ve diğer aktif oyuncaklara kolay erişime ihtiyaç duyarlar.
 7. Rol model olun. Ebeveynlerini spor ve fiziksel aktivitede keyif alarak düzenli olarak gören çocukların kendilerinin de spor yapma ihtimalleri yüksektir.
 8. Çocuğunuzla oynayın. Onun yeni bir spor öğrenmesine yardım edin.
 9. Televizyonu kapatın. TV izleme ve bilgisayar kullanımını sınırlayın. Amerikan Pediatri Akademisi, her gün TV, video, bilgisayar ve video oyunları dahil olmak üzere toplam 1 ila 2 saatlik toplam ekran süresini önermektedir. Zamanınızın kalanını daha fazla fiziksel aktivite için kullanın.
 10. Egzersiz yapmak için zaman ayırın. Bazı çocuklar ev ödevi, müzik dersleri ve diğer planlanmış aktivitelerden dolayı olarak aşırı derecede programlanmışlardır ve egzersiz yapmaya zamanları yoktur.
 11. Abartmayın. Çocuğunuz çalışmaya hazır olduğunda, ona vücudunu dinlemesini söylemeyi unutmayın. Egzersiz ve fiziksel aktivite çocuğunuza zarar vermemeli, onu incitmemelidir. Bu gerçekleşirse, çocuğunuz yavaşlamalı ya da daha az hareket etmelidir. Herhangi bir faaliyette olduğu gibi, egzersizde de aşırıya kaçmamak önemlidir. Çocuğunuzun kilosu ortalama/kabul edilebilir bir düzeyin altına düşerse veya egzersiz okul veya diğer aktivitelere müdahale etmeye başlarsa, çocuğunuzun doktoru ile konuşun.

Unutmayın!

Dengeli beslenme ile birlikte egzersiz, sağlıklı ve aktif bir yaşam için temel oluşturur. Bu, obez olan çocuklar için daha da önemlidir. Ebeveynlerin yapabileceği en önemli şeylerden biri, çocuklarının yaşamlarında erken yaşta sağlıklı alışkanlıkları teşvik etmektir. Başlamak için hiçbir zaman geç değil. Çocuğunuzun doktoruna sağlıklı yaşam araçları hakkında danışabilirsiniz.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *