Emzirme Döneminde Omega-3 Almak Güvenli Midir?

Emzirme Döneminde Omega-3 Almak Güvenli Midir?

Bazı balık türlerinde oldukça fazla olan omega-3 yağ asitlerinin (EPA ve DHA) bebeğin göz ve beyin gelişimi için önemli olduğunu biliyoruz. Emziren annelerin haftada 1 -2 defa somon, hamsi, sardalye gibi omega 3 zengini balık tüketmesi önerilir. Bu balıklardan tüketememesi durumunda  günlük omega 3 alması iyi fikir olabilir.

Omega- 3 ne işe yarar ?

Annenin gıda takviyesi ve ya doğal balıktan aldığı , omega-3 yağ asitleri anne sütü ile bebeğe geçer. Bu da bebeğin göz ve beyin gelişimine katkıda bulunabilir.

Bebeğin gelişimi için gerekli olan omega-3 yağ asitlerinin   kendi doğal kaynağından almak en doğru olanıdır. Yani omega 3 için, omega 3’den zengin balık yenmesi, vitaminlerin kaynağı olarak gıda takviye tabletlerinden ziyade vitaminlerden zengin besinlerden beslenmek önerilmektedir.

Emziren anneler omega 3 kullanabilir mi?

Omega 3 takviyelerini alan hamile ya da emziren annelerin çocuklarında bilişsel olarak bir miktar faydalar olduğunu gösteren çalışmalar olsa da, bir çok çalışmada da hiçbir fayda da gösterilmemiştir.

Omega 3 takiyeleri günümüzde kapsül, çiğneme tableti ya da sıvı formda bulunmaktadır. Omega 3 takviyelerinde önemli olan üründe cıva , kurşun gibi ağır metaller olmadığıdır. Bu güvenirlik ürünün IFOS denilen sertifikaya sahip olması ile sağlanabilir. Pratik bir bilgi olarak balıklarda cıva gibi ağır metaller yağ dokusunda depolanmaz. Bu nedenle omega-3 yağ asitlerinde ağır metal olmayacağı düşünülebilir. Ancak yine de kullanacağınız omega-3 takviyesinin güvenirlik belgelerini istemeniz daha doğru olacaktır.

Omega-3 ürünlerinin güvenirliğini nasıl anlayabiliriz?

Kalite ve güvenirlik olarak IFOS denen bir belgeyi alacağınız omega 3 ürünlerinde aramalısınız. IFOS denilen program, Omega-3 ürünlerini, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Beslenme Konseyi (CRN) tarafından belirlenmiş test kriterlerine göre güvenilir laboratuvarlarda  dozaj, stabilite ve ağır metal kimyasal atıklar yönünden test eden bağımsız bir programdır.

Aşağıdaki linkten kullanacağınız ürünün IFOS belgesinin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

http://www.nutrasource.ca/ifos/product-reports/default.aspx

Omega 3 ve çocuk sağlığı ile ilgili ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz

Görseller : Pixabay

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *