Gebelikte 12. Hafta

Gebelikte 12. Hafta

Rahatlayın! Çoğu kadın bu hafta sabah bulantılarında bir azalma yaşayacak. 

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Rahminiz büyümeye devam ediyor ve doktorunuz artık bebeğinizi alt karın bölgesinde hissedebiliyor. Bu noktada hamile kıyafetlerine ihtiyaç duymayabilirsiniz, ancak şu anki  kıyafetlerinizin de uygun olmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Eğer bu ikinci hamileliğiniz ise, büyük olasılıkla hamile kıyafetlerine daha önce hiç hamile kalmamış bir kadından daha erken ihtiyaç duyacaksınız.

Ayrıca, göğüs uçlarının çevresinin kararması da dahil olmak üzere cildinizin değiştiğini fark etmiş olabilirsiniz. Fark etmiş olabileceğiniz diğer değişiklikler, yüzünüzde ve boynunuzdaki düzensiz koyu lekeleri içerir. Bunlar kloazma veya hamilelik maskesi olarak adlandırılır. Bu yamalar normal olarak kaybolur veya doğumdan kısa bir süre sonra hafifler.

Bebeğinize neler oluyor?

Bu hafta bebeğinizin gözleri birbirine yakınlaştıkça ve kulakları son pozisyonlarına yaklaştıkça daha fazla tanınabilir bir görünüm almaya başlar. Bağırsaklar o kadar hızlı büyümüşlerdir ki, bunlar aslında göbek kordonuna uzanırlar ve karın bölgesine geri dönmeye başlarlar.

Böbrekler şimdi idrar salgılayabilir ve sinir sistemi olgunlaşmaya devam ediyor. Bebeğiniz emme gibi daha karmaşık refleksler geliştirmiş olabilir.

Bebeğiniz ne kadar büyük?

Bebeğiniz 8 cm uzunluğundadır ve bu haftanın sonuna yaklaşık 28 gram ağırlığındadır.

Bu hafta için ne planlıyorsunuz?

Şimdi diyetinize bakmak ve hem sizin hem de bebeğinizin ihtiyacı olan tüm besinleri aldığından emin olmak için harika bir zaman. Sadece hamile olduğunuz için, istediğiniz her şeyi yemeye devam etmediğinizi fark etmek önemlidir. Hamileliğiniz boyunca kilo düzenli olarak alınmalıdır.

Aşırı kilo almaktan kaçınmak için fast food / abur cubur yemekten, gece atıştırmalarından uzak durabilir, yağı ve şekeri kısıtlayabilirsiniz.

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmeye yönelik ipuçları

Birçok kadın hamilelik öncesinde, sırasında ve sonrasında Kegel egzersizlerinden yararlanır. Kegel egzersizleri vajinal kasları güçlendirmeye yardımcı olur. Bu egzersizler doğuma ve doğumdan sonra kasların düzenlenmesine yardımcı oluyor.

Baba adayı için ipuçları

Partnerinizin vücudu birçok değişiklikten geçiyor ve bir zamanlar kolayca yapabildiği şeyler artık onu zorluyor olabilir. Onu takdir ettiğinizi ve ona iyi baktığınızı göstermenin iyi bir yolu, uzun bir günün sonunda ellerini, ayaklarını veya sırtını ovalamaktır. Bazen bunu daha da özel hale getirmek için en sevdiği parfüm losyonu veya masaj yağını kullanabilirsiniz.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *