Gebelikte 17. Hafta

Gebelikte 17. Hafta

Tebrikler! Sevinç kaynağınıza ulaşmaya bir hafta daha yakınsınız. İşte bu hafta bekleyeceğiniz şeyler.

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Karnınız büyümeye devam ederken, diğer organlar rahim ve bebeğinizin büyümesini telafi etmek için hareket edecektir. Rahminizin üst kısmı daha yuvarlak görünmeye ve uzamaya başlıyor. Rahiminiz bağırsaklarınızı karın kısmına doğru yukarı ve dışarı itmeye başlayacaktır.
Çoğu kadın ayakta durduklarında rahimlerini hissetmeyi daha kolay bulur. Uzanır ve rahminizi hissetmeye çalışırsanız, omurganıza doğru düştüğü için oldukça zor olabilir.

Bebeğiniz ne kadar büyüdü?

Bebeğiniz 14  cm uzunluğunda ve 110 gr ağırlığındadır.

Bebeğinize neler oluyor?

Bebeğinizin göbek kordonu son 23 hafta için sadece uzamaya değil aynı zamanda daha kalınlaşmaya ve daha güçlü hale gelmeye başlamıştır. Bebeğinizin duyma duyusu da kulakların tamamen oluşması ve nihai pozisyonlarına taşınmasıyla gelişmektedir.
Ek olarak, bebeğinizin yağ veya yağ dokusu oluşmaya başlıyor. Bu bebeğinizin sahip olduğu güzel özellikleri doldurmaya yardımcı olacaktır. Yağ aynı zamanda vücudun ısısını ve metabolizmasını düzenlemede de önemlidir.

Bu hafta için ne plan yapmalısınız?

Hamileliğiniz süresince, alerjilerinizin eskisinden daha fazla alev aldığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu hamileliğin normal bir parçasıdır; ancak, reçeteli veya reçetesiz ilaç almadan önce sağlık uzmanınıza danışmanız en iyisidir.
Alerjileriniz günlük rutininizi etkiliyorsa kullanmanız için güvenli ilaçlar vardır, ancak önce doktorunuzdan hamilelik sırasında tavsiye edilen ilaçlar hakkında bilgi alın.

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları

Bacaklarınızda periyodik ağrılarınız olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Buna siyatik sinir ağrısı denir. Siyatik sinir, vücudunuzdaki en büyük sinir olup, uterusunuzun altında bacaklarınıza uzanır ve alt ekstremitelere duyusal ve motor fonksiyon sağlar.
Siyatik sinir ağrısının gelişmekte olan bebeğinizin sinir üzerinde baskı oluşturmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Baba adayı için ipuçları

Çoğu zaman çiftler, bir çocuğu yetiştirmeyi nasıl başaracaklarını merak ediyorlar. Bununla birlikte, küçük bir planlama, ebeveynliğin belirli kısımlarını biraz daha kolaylaştırabilir. Oğlunuz veya kızınız için bir eğitim fonuna başlamak isteyebilirsiniz. Bu çocuğunuzun okul masraflarını tamamen karşılamayacaktır ancak yolda daha 18 yılın olduğunu düşününce erken planlama yapmaya başladığınıza sevineceksiniz.

 

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *