Gebelikte 24. hafta

Gebelikte 24. hafta

Bebeğinizin gelişimi şimdi hızla gerçekleşiyor ve bebeğinizle sadece 16 kısa hafta sonra buluşacaksınız!

Vücudunuzda Ne Değişiklikler Oluşuyor?

Artık uterusunuzun üst kısmını göbek deliğinden yaklaşık 5 cm uzakta hissedebilirsiniz. Karın ve memelerinizdeki deriniz esniyor, bu da bu bölgelerin kaşınmasına neden olabilir. Çoğu durumda kaşıntılı deriye kuru cilt neden olabilir.

Kaşıntılı ve / veya kuru cildiniz varsa, nemlendirici veya losyon kullanın. Hamileliğiniz sırasında gözleriniz daha hassas ve kuru olabilir. Bu rahatsızlıkların bir kısmını, gözlerinizi nemli tutmak için suni gözyaşı kullanarak hafifletebilirsiniz.

Bebeğiniz Ne Kadar Büyük?

Bebeğiniz 32 cm uzunluğundadır ve 600 – 700 gr  ağırlığındadır.

Bebeğinizde Neler Oluyor?

Bebeğinizin beyni şu anda hızla büyüyor. Tat tomurcukları oluşuyor ve akciğerler daha gelişmiş ve karmaşık hale geliyor. Ana akciğerin dalları, surfaktan denilen yüzey aktif madde üretecek özel hücreleride çoğaltarak yanı sıra oluşmaya başlıyor.

Erken doğmuş bebekler genellikle nefes almakta zorlanırlar, çünkü bu yüzey aktif madde üretecek hücreler yeterli miktarda sürfaktan üretemezlzer. Doğum öncesi yeterince surfaktan  üretebilecek kadar zamana sahip değildir.

Bu Hafta için Ne Plan Yapmalısın?

24 ila 28 hafta arasında, çoğu doktor bir glikoz tarama testi gerçekleştirir. Bu test gestasyonel diyabeti kontrol etmek içindir. Gestasyonel diyabet, vücudun hamilelik sırasında şeker seviyelerini düzenlemek için yeterli miktarda insülin üretmediği geçici (çoğu durumda) diyabet formudur.

Gebelik şekeri olabileceğini gösteren İşaretler ve semptomlar şunları içerebilir:

İdrarda şeker (doktorunuzun ofisinde yapılan bir testte ortaya çıkar)

Aşırı susama

Sık idrara çıkma

Yorgunluk

Mide bulantısı

Bebek bekleyen tüm annelerin yaklaşık %2-5’i gestasyonel diyabet geliştirir. Doktorlar, 24. ve 28. haftalar arasında gestasyonel diyabet için test yaparlar çünkü plasenta, insülin direncine neden olabilecek çok miktarda hormon üretir. Eğer sonuç yüksek seviyelerle gelirse, gestasyonel diyabet tanısını doğrulamak için daha fazla test yapılacaktır.

Hamileliğinizi Daha İyi Hale Getirmek İçin İpuçları

Mide ekşimesi ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, gün boyunca daha küçük öğünler yemeyi deneyebilirsiniz. Birçok kadın günde beş ya da altı küçük öğün yedikleri zaman yaşadıkları mide ekşimesinin azaldığını söylüyor.

Baba adayı İçin İpuçları

Romantik bir kaçış planlayın. İkinizin her zaman gitmek istediğiniz bir yere veya önemli bir anlamı olan bir nokta olabilir.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *