Gebelikte 25. hafta

Gebelikte 25. hafta

Bu noktada, endişeli ve heyecanlı bir duygu karışımı hissedebilirsiniz. İşte bu hafta için işaretçiler listesi.

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?
Rahiminiz yaklaşık olarak bir futbol topu büyüklüğündedir ve uterusunuzun üst kısmı göbek deliğiniz ve sternumun alt kısmı arasında hissedilebilir.

Bebeğiniz ne kadar büyük?
Bebeğiniz artık 33 cm uzunluğunda ve 700- 800 gr arasında bir ağırlıkta.

Bebeğinize neler oluyor?
Bebeğiniz o kadar büyük görünmese de, yavaş yavaş  kilolarını almaya devam ediyor. Bu bebeğinizin daha az buruşuk görünmesine yardımcı olacak ve daha  fazla bebeğe benzemesine yardımcı olacak . Bebeğinizin saçı varsa, bu noktada renk ve doku görülebilir. Ancak, bebeğiniz doğduktan sonra değişebilir.

Bebeğinizin Cinsiyeti

Erkek ya da kız çocuğa sahip olup olmadığınız konusunda birçok şey duyacaksınız. Bebeğin kalp hızı hızlıysa, bir kız yaşıyor demektir. Kalp hızı daha yavaş ise, o zaman bir erkek. Diğerleri bebeği nasıl taşıdığınıza bakarak bebeğin cinsiyetini tahmin edecektir. Eğer hamile göbeğiniz daha aşağıda ise bebeğiniz bir erkek, daha yukarda ise bir kızdır. Bunlar, hamile kadınların sıklıkla duydukları hikayelerden sadece birkaçı.
Bununla birlikte, cinsiyetin belirlenmesinde sadece birkaç bilimsel yol vardır. Bu bir ultrason, amniyosentez, koryon villüs örneklemesi (CVS) ve noninvazif prenatal test (NIPT) ile belirlenebilir.
NIPT, belirli kromozomal durumların varlığının yanı sıra cinsiyeti belirlemek için kullanılan bir kan testidir. Sadece yüksek riskli gebeliklerde önerilmesine rağmen, 9 haftalık gebeliğin erken döneminde kullanılabilir.
Amniyosentez, amniyon sıvısına bir iğne sokarak belirli bir miktar sıvı alarak gerçekleştirilir ve 15 ile 20 hafta arasında yapılabilir.

Koryon villus örneklemesi, test için plasentadan koryon villusunun bir örneğini alır ve 8 ile 10 haftalık gestasyon arasında yapılabilir.
Hem amniyosentez hem de KVS düşük risk olmasına rağmen yine de riskler içerir ve tüm gebeliklerde kullanılmamalıdır. 

Bu hafta için ne plan yapmalısınız?
Hamileliğinizin bu bölümünde bir ultrason hatırasına, bebeğinizin görüntüsüne sahip olmak isteyebilirsiniz. Bu hizmetler özel anılar yaratmak için yeni yollar sunsa da, dikkate alınması gereken sağlık sorunları vardır. Ultrason prosedürü, tanı görüntülerini üretmek için yüksek frekanslı ses dalgalarını içerir.
ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne göre, ultrason bir doktor tarafından tıbbi nedenlerden dolayı talep edilmeli ve sonograflar, radyologlar veya doğum uzmanları gibi eğitimli profesyoneller tarafından yapılmalıdır.

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları:
Bebeğinizin cinsiyetini biliyor ya da bilmiyorsanız, bebek isimlerini düşünmeye başlamak isteyebilirsiniz. Siz ve eşiniz bunu zaten konuşmuş olabilir ve bir isim seçmiş olabilirsiniz.
Eğilmekte olduğunuz isimlere ilişkin aşağıdaki soruları kendinize sorun:
Bu isimle ilişkilendirilmiş herhangi bir takma ad var mı?
Başka hangi kelimeler bu isimle kafiyeli? Düşündüğünüz isim, farklı dillerde ne anlamlara geliyor?

Baba adayı için ipuçları:

Partneriniz en son ne zaman manikür veya pedikür yaptırdı? Bunlar, bir kadının hamileliğinden geçerken bir kenara konulabilen lükslerden sadece birkaçıdır, ancak bunlardan biri kişinin psikolojisini oldukça düzeltebilir.
Bir hediye kuponu ya da manikür veya pedikür için randevu alın.  Ya da güzel bir çiçek ile ona mutluluk verin.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *