Gebelikte 26. Hafta

Gebelikte 26. Hafta

Bu ikinci üç aylık dönemin son haftası. Zaman geçmek bilmiyor olabilir, ancak yeni hafta ile beraber bebeğinize bir hafta daha yakın olduğunuzu unutmayın.

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Rahiminizin üst kısmı artık göbek deliğinizin yaklaşık 6,3 cm üzerinde hissedilebilir. Hamileliğinizin geri kalanı boyunca haftada yaklaşık 1,25 cm büyüyecek. Kilonuzu hamileliğiniz boyunca izliyor ve dengeli bir diyeti takip ediyorsanız, kilo alımınız 7,25-10 kg arasında olmalıdır.

Bebeğiniz ne kadar büyük?

Bebeğiniz yaklaşık 34 cm uzunluğunda ve 900 gr ağırlığındadır.

Bebeğinizde neler oluyor?

Bu aşamada meydana gelen gelişme küçük ve önemsiz görünebilir, ancak bebeğiniz doğuma hazırlandığı için bu değişim de çok önemlidir. Kulaklardaki sinirler gelişmekte ve bebeğinizin daha tutarlı bir şekilde seslere cevap vermesine izin vermektedir.

Bebeğiniz ayrıca akciğer gelişimini teşvik eden amniyotik sıvıyı yutmaya devam ediyor. Eğer bir erkek çocuğa sahipseniz, testisleri skrotumuna inmeye başladı.

Bu hafta için ne plan yapmalısınız?

Bir sonraki doğum öncesi randevunuz sırasında aşağıdaki testler ve tartışmalar için hazırlıklı olmalısınız:

Çeşitli kan tetkikleri

Rh negatif (Rh Faktörü) için antikor ekranı

Gestasyonel diyabetin teşhisi için glikoz tolerans testi

Doğum sonrası beslenme ve iyileşme

Kordon kanı bankacılığı

Braxton-Hicks kasılmaları

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları

FDA, balıklardaki cıva düzeylerine ilişkin önceki endişelere rağmen hamile, emziren veya hamile olmayı planlayan kadınların daha fazla balık tüketmesini tavsiye etmektedir. FDA, haftada yaklaşık 2 ila 3 porsiyon balık tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Somon, karides, ton balığı, morina ve yayın balığı da dahil olmak üzere cıva oranı daha düşük çeşitli balık yemeyi hedefleyin.

Cıva oranı yüksek olduğu için hamile veya emzirirken yenmemesi gereken üçbalık türü vardır. Bunlar arasında  köpek balığı, kral uskumru ve kılıç balığı bulunur. Gebelikte balık yemek yazısında daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. 

Baba adayı için ipuçları:

Eşiniz ikinci trimesterin sonuna ulaştığında, daha az çekici hissetmeye başlayabilir. Gerçekten ne kadar güzel olduğunu hatırlatmanız onun için önemlidir. Bu hafta, onu dışarı çıkararak veya özel bir gezi planlayarak özel hissettirmek için dikkatli davranın.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *