Gebelikte 27. hafta

Gebelikte 27. hafta

Tebrikler! Şimdi üçüncü üç aylık döneminize giriyorsunuz. İşte önümüzdeki hafta deneyimleyebileceğiniz şeylerin bir listesi.

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Hamileliğinizin bu noktasında bebeğinizin daha çok hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Bebeğinizin bazı hareketleri hıçkırıklardan kaynaklanıyor olabilir. Düzenli aralıklarla uyuyor ve uyanıyor, gözlerini açıp kapıyor ve hatta belki de parmaklarını emiyor. Daha fazla beyin dokusu geliştikçe daha çok şey yapmayı becerecek.Bebeğinizin beyni şu anda çok aktif. Akciğerleri henüz olgunlaşmamışken, şu anda doğacak olsaydı, çok fazla tıbbi yardımla çalışabilirlerdi. Şu andan itibaren sık rastlanabilecek bir bebek hıçkırıklığı hissine kapılabileceğiniz küçük ritmik hareketleri hissedebilirsiniz. Her hıçkırık tutması genellikle sadece birkaç dakika sürer ve onu rahatsız etmez, Bu yüzden sadece rahatlayın ve gıdıklanmanın tadını çıkarın.  Birçok kadın bu hareketleri rahatlatıcı bulur ve bunlar genellikle anne ve çocuk arasındaki bağlanma sürecini güçlendirir.

Birçok kadın bebeğinin ne kadar sık ​​hareket ettiğini hissetmeleriyle ilgili sorular sormaktadır. Hamileliğin ilerleyen saatlerinde bebeğinizin tekme sayısını belirlemeniz istenebilir, ancak şimdilik sadece genel karşılaştırmalar yapmak istiyorsunuz. Bebeğiniz normalden daha az aktif görünüyorsa, bunu doktorunuzla görüşmek önemlidir.

Bebeğiniz ne kadar büyük?

Bebeğiniz artık 35 cm uzunluğunda ve 1 kg ağırlığında.

Bebeğinizde neler oluyor?

On birinci hafta civarında bebeğinizin göz kapaklarında kaynaşma oldu, ancak 27.-28. haftalarda bebekler gözlerini açıp kapatabilirler. Bebeğiniz ayrıca düzenli bir uyanıklık ve uyku döngüsü geliştirdi. Ne yazık ki, onun uyku düzenin sizinkiyle aynı olmayabilir.

Ayrıca rahimde ritmik hareketleri hissetmeye başlayabilir ve neler olup bittiğini merak edebilirsiniz. Bebeğinizin hıçkırık olması muhtemeldir. Bu tamamen normaldir ve bebeğinizin akciğerleri olgunlaşmaya devam ederken, hamileliğinizin bu son bölümünde oldukça sık görülür.

Bu hafta için ne plan yapmalısınız?

Doğum sınıfları için düzenlemeler yapmadıysanız, şimdi zamanı. 37 haftayı bitirdiğinizde onları tamamlamak istediğinizi unutmayın. Bu sınıfları sunan kuruluşlar hakkında sağlık uzmanınızla konuşun.

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları

Doğum sonrası bebeğinizi hastaneden çıkarırken bir araba koltuğunuz olması çok önemlidir.  Bir araba koltuğu veya bir koltuk sistemi seçmediyseniz, bir tane aramaya başlamanın zamanıdır.

Hangi ürünleri önerdiklerini öğrenmek için diğer anneler ve / veya çocuk doktorlarıyla konuşun. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek var, ancak sizin ve durumunuz için uygun olanı bulmak istiyorsunuz. Ayrıca, araba koltuğunun aracınıza uyduğundan ve doğru şekilde takıldığından emin olun. Koltuğunuzun doğru bir şekilde kurulduğundan ve doğru kullanımla ilgili sorulara cevap verebildiğinden emin olmanıza yardımcı olabilecek araba koltuğu satıcısı ile görüşebilirsiniz.

Baba adayı için ipuçları

Partneriniz hamileliğin son birkaç haftasına ilerledikçe, bazı ev işlerini yapması zor ve hatta tehlikeli hale gelmiş olabilir. Eşyaları yüksek raflara yerleştirmek ve küvet ya da tuvaleti temizlemek gibi bu görevlerde ona yardımcı olmayı teklif edin. Bu küçük jestler büyük bir fark yaratabilir.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *