Vajinal Yapışıklık ( Labial Füzyon – Vajinal Sineşi ) Nedir? Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır?

Vajinal Yapışıklık ( Labial Füzyon – Vajinal Sineşi ) Nedir? Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır?

Genellikle doktor muayenesinde fark edilen, 1 yaşından önce bebeklerde görülen vajinanın dudaklarının yapışması durumuna vajinal yapışıklık ( labial füzyon – labial sineşi) denir. Yapışıklık alanı vajinal açıklığın küçük bir bölümü de olabilir, tamamı da olabilir. Aslında çok sık bir durum olmakla birlikte genellikle fark edilmemektedir.

labial füzyon

Vajinal Yapışıklık ( Labial Füzyon – Vajinal  Sineşi)

Labial yapışma nedenleri nelerdir?

Bazı kız bebeklerin buna yatkın olduğu görünüyor. Yapışıklığın  genellikle kirli bezin tahrişi, ıslak mendiller, kokulu deterjan ürünleri gibi maddelerden olduğu düşünülüyor. Tahriş olur, tahriş olan kısım iyileştikçe yavaş yavaş yapışmaya başlar. Yapışmada anneden geçen östrojen hormonunun da etkisi olduğu bilinmektedir. Gebelik döneminde bebeğe geçen östrojenin doğum sonrası birden azalması ile vajinal epitelin incelmesinin de bu duruma neden olabileceği bilinmektedir. Östrojen hormonu labianın deri hücrelerini etkiler.  

Bunu tedavi etmek için neler yapılabilir?

Az ve ya bir kısmı yapışık olan durumda, hiçbir şeyin yapılmasına gerek yoktur.  Ancak labial füzyon  idrar çıkış deliği olan üretral  kısmın bulunduğu üst kısımlara kadar olursa, idrar yapmada sıkıntıya neden olup, idrar yolu enfeksiyonuna yatkınlık gibi problemlere neden olabilir.  

Eğer yapışma üretranın açıklığını kaplayacak ve genital bölgede idrarı yakalayacak olursa, kesinlikle bebeğinizin doktoru ile görüşmelisiniz. Kapalı ve ya dar üretral açıklık olduğunda idrar tam boşalamadığı ve daha fazla beklediği için enfeksiyona yatkınlık olur.  

Östrojenli Krem ile Tedavi

Durumu tedavi etmek için genellikle bir östrojen içeren krem reçete edilir. Doktorunuz bu kremi doğrudan etkilenen dokuya uygulamanızı söyleyecektir yaklaşık 1 hafta kullanmanız önerilecektir.

Kremi ucu pamuklu çubukla labial füzyon hattına uygulayın ve etraftaki dokulara fazla miktarda değdirmemeye çalışın. Bazı doktorlar, östrojen kremini kullanmayı bıraktıktan sonra, yapışma riskini azaltmak için o bölgeye nemlendirici kremler önerebilirler.

Cerrahi Tedavi

Bazı durumlarda ise labial füzyon ya da vajinal yapışıklığın durumuna göre bazen çok sıkı bir yapışıklık olabilir, direk çocuk cerrahisinde lokal olarak küçük bir işlemle açılması önerilebilir. Bu konu ile çocuk cerrahisi uzmanı Tuba Dikmen’in videosunu izleyebilirsiniz. 

Vajinal Yapışıklığın Tekrar Olmasını Nasıl Engelleyebilirim?

Bebeğinizin bezin sık sık değiştirmelisiniz. Uzun süre idrar yada gayta ile ıslak kalan bebek bezleri yapışıklığa neden olabilir. Ayrıca yapışmanın tekrarını önlemek için her bez değişimi sonrası nemlendirici kremler kullanabilirsiniz. Ayrıca tahrişe neden olabilecek kokulu sabunlardan veya deterjanlardan kaçınmalısınız.

Yapabileceğin her şeyi yapsanız bile, kızınız çocukluk boyunca tekrar tekrar yapışmaları devam edebilir. Genellikle ergenliğe ulaştığında ve östrojen seviyeleri yükseldiğinde, durum ortadan kalkmaktadır. O zamana kadar, sorun yaratmazsa yapışma konusunda endişelenmenize gerek yoktur.  

 

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *