Yenidoğan Bebek Görünümü Nasıl Oluyor

Yenidoğan Bebek Görünümü Nasıl Oluyor

Yenidoğan bebek görünümü gebelik süresince beklediğiniz an geldi ve bebeğiniz kollarınızda. İlk bebeğiniz ise ve daha önceden yenidoğan bir bebekle bu kadar yakın temasınız olmamışsa, bebeğinizin doğum sonrası görünümü sizi tatmin etmeyebilir. Rahminiz içinde kıvrılmış, sıkışmış bebeğinizin yüzü hem sezeryen hem de normal doğum sonrası, biraz ezik, bacakları cılız, ellerinin miniminik hali belki biraz canınızı sıkabilir. Endişelenmeyin, doğum sonrası bu görünüm bir kaç gün içinde çok güzel bir hale gelecektir. Yenidoğan döneminin ilk 1 haftası çok önemlidir. Bu dönemde sarılık olabilir.Bebekler için çok dikkatli olunması gereken  Yenidoğan Sarılığı ile ilgli olarak yazıyı da okuyabilirsiniz.

yenidoğan sarılığı

Yenidoğan Bebeklerin Kafası Yamuk Olabilir

Yenidoğanların tipik görünümleri , kafaları vücutlarına göre büyük, kolları ve bacakları yay gibi içe dönük olur. Bu da rahim içi pozisyonundan kaynaklanır. Yaklaşık 1 ay bu şekilde devam edecektir.

Yenidoğan Bebek Saçları Nasıl Olur?

Yukarıdan aşağı tanımlayacak olursak, yenidoğanların saçları her şekilde olabilir. Bazen tamamen kel olabilirken, bazen çok saçlı doğabilir. Saçları yapışık veya dik olabilir. Kafasının üst ön bölgesindeki yumuşak bıngıldak bölgesi sizi korkutacak kadar geniş olabilir. Orası bile beynini korumak için yeterince serttir. Endişelenecek bir şey yok ! Bıngıldak üzerinde  ağlayınca, heyecanlanınca hareketler hissedebilirsiniz. Bu da normaldir.

Yenidoğan Bebek Gözleri Nasıl Olur?

Gözlerini zor açabilir, açınca da çok kısa açık tutabilirler, gözünün etrafı genellikle şiştir. Bir kaç gün sonra daha uzun açık kalacak, daha çok uyanık olacak. Yenidoğan bebek görünümü gözlerinin beyaz kısmında bazen doğum esnasındaki zorlanma nedeni ile kanlanmalar olabilir. Genellikle önemsiz, konjuktiva kanamalarıdır bunlar, doktorunuz ayrıntılı bilgiyi size verecektir. Bazen sarılık nedeni ile beyaz kısımlar sarı olabilir. Bu da takip edilmesi gereken bir belirtidir. Yeni doğan bebek görme alanındaki parlak cisimleri fark eder. 2 haftalık bebek eşyayı 45º -90º açıyla takip eder. 

Burun Delikleri

Burun delikleri küçücüktür. Bazen üzerinde beyaz nokta nokta lezyonlar vardır. Bunlara milia diyoruz. Sebase bezlerin tıkanmasından oluyor, kendiliğinden bir kaç haftada düzelir.

Verniks Kazeoza

Yenidoğanın derisi, çok ince olduğundan alttaki kılcal damarların renginden dolayı pembemsidir. Doğumdan sonra bebeğin derisini kaplayan , amniotik sıvının içerisinde onu koruyan peynirimsi bir tabaka vardır.  Bu tabaka, bebeğin doğumu geciktikçe incelir, hatta bazen hiç olmayabilir.

Lanugo

Bir çok bebek özellikle de erken doğan bebeklerin ciltleri ince siyah tüyler ile kaplı olabilir. Bunlara da lanugo diyoruz. Bir kaç hafta içinde kendiliğinden dökülecekler. 

Göbek bağı

Bir klemp ile sıkıştırılmış olarak yaklaşık 5 -7 gün daha bebeğinizle birlikte olacaktır. Göbek bağı anne karnında bebeğin beslenmesinin sağlandığı, içinde damarların olduğu, dışında jelimsi bir maddenin olduğu bir yapıdır. Bu jel bir süre sonra kurumaya başlayacak ve düşecektir.

Doğumdan sonra anneden geçen hormonlara bağlı olarak hem kız, hem de erkek çocukların cinsel organlarının büyük olduğu görülebilir. Bu durum zamanla düzelecektir. Yine iki cinsiyetteki bebekte de memelerinde şişlik olabilir (masaj gibi herhangi bir uygulama önerilmez) , hatta bazen süt bile gelebilir. Endişelenecek bir şey yok. Bir süre sonra her şey normal görülmeye başlayacak.

Bebeğiniz bir kaç hafta içinde çok güzel görülmeye başlayacak. Yeni dünyasına  alışması için zaman tanımamız gerekiyor.

 

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *