Gebelik, Hafta hafta hamilelik

Gebelikte 10. Hafta

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

No Comments

10 haftalık gebelik dönemine girdiniz. Buraya kadar her şey hızlı gelişti. Şimdi neredeyse ilk üç aylık döneminizi geçiyorsunuz! İşte bu hafta bekleyecekleriniz:

10 Haftalık Gebelikte Vücudunuzda Ne Gibi Değişiklikler Oluyor?

Rahminiz büyümeye devam etti, ancak muhtemelen şu anda çok fazla göstermiyorsunuz. Bazı kadınlar haberleri paylaşmaya hazır olabilirken, diğerleri hala hamile olma fikrine alışıyor olabilir. Hem eşiniz hem de doktorunuz ile duygularınız hakkında açık olmanız önemlidir.

Bebeğinize neler oluyor?

Bu, embriyonik dönemin sonu ve bebeğinizin organlarının büyümeye ve olgunlaşmaya devam ettiği fetal periyodun başlangıcıdır. Bebeğinizin hayati organlarının çoğunluğu (böbrek, karaciğer, beyin ve akciğerler dahil) çalışır durumdadır, ancak hamileliğinizin geri kalanında olgunlaşmaya devam edecektir. Bebeğinizin başı vücudunun yarısını oluşturur ve alında beyin gelişmesine izin veren bir şişlik vardır. Tırnaklar, ayak tırnakları ve saçlar bu hafta görünür olmaya başlayacak. Parmaklar artık perdeli değil. Bebek aktif olarak amniyotik sıvıyı yutuyor ve bacaklarını tekmeliyor.

10 Haftalık Gebelik Bebeğiniz Ne Kadar Büyük?

Bebeğiniz 2 cm (5.08 cm) uzunluğunda, minik bir çakıl taşı büyüklüğünde, yaklaşık dörtte bir ons (7 gram) ağırlığındadır.

10 haftalık hamilelik

10 Haftalık Gebelik Bu Hafta İçin Ne Plan Yapmalısınız?

İkinci doğum öncesi ziyaretiniz 12 ila 16 hafta arasında gerçekleşecektir. Bu ziyaret sırasında,doktorunuz bebeğinizi ilk kez görmenizi sağlayan bir ultrason gerçekleştirebilir. Bazı kadınlar bir hatıra sonogram fotoğrafı çekmeyi seçerler.

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları

Hamileyseniz bile, formda kalmak için katılabileceğiniz çok çeşitli aktiviteler vardır. Hamilelikten önce aktif olup olmamanız önemli değil, sizin için ne tür aktivitelerin en uygun olduğuna dair doktorunuza danışınız.

Birçok doktor yürümeyi ve yüzmeyi tavsiye eder, çünkü tüm hamilelik boyunca kullanılabilen düşük etkili egzersizlerdir.

Annenin partneri için ipuçları

Anne düzenli olarak egzersiz yapmaya teşvik edilecektir. Onunla konuşun ve ikinizin birlikte yapabileceği egzersizler veya aktiviteler olup olmadığını görün.

Bir çift olarak yapabileceğiniz aktiviteler yürüme, yüzme, golf veya tenis oynama olabilir. Önemli olan egzersiz yaparken birlikte vakit geçirmenizdir.Gebelikte 11. Hafta maceranın sonraki aşamasını anlatıyor. 

Ayrıntı İçin : Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Koleji (ACOG)

 

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00