Sağlık

10 Madde de Ailecek Sağlıklı Yeme Alışkanlığı

Sudaay Tat CS İçerik Editörü

No Comments

Aile masası aslında hem ailecek vakit geçirilen hemde çocuklarınızın yeme alışkanlıklarının oluştuğu yerdir. Ve o masa da ki bazı küçük alışkanlıklar aslında hayatınızı yönlendiren alışkanlıklar olmaya başlarlar. Ve siz eğer güzel bir liste ile giderseniz, uzun dönemli etkiler ile ailenize sağlıklı dönüşler yapmış olursunuz. Ve şimdi bu maddeler ile sizler de kendi aile masanızı daha da güzelleştirebilirsiniz.

1-) Atıkları Aza İndir

Nedense her zaman o masa da çok fazla yenmeyen  yemek oluyor. Ve bunların olmaması lazım. Bu sebeple gerekirse daha az yemek pişirin yada fazla yemekleri dondurucuya koyun. Çocuklarınızla küresel açlık hakkında konuşun ve onlara yiyecek atıklarına gerçekten önem vermelerini öğretin.

2-) Menü Planı

Eğer sadece ihtiyacınız olanı alırsanız, fazlasına gerek duymazsınız. Böylelikle kendinize bir takip sistemi oluşturun ve menüyü planlayın.

3-) Gıda Değerlerini Gözden Geçirin

Yediklerinizi bulunduğunuz mevsime göre seçiyor musunuz? Çünkü her meyve ve sebzenin bir dönemi vardır ve buna dikkat etmeniz lazım ki katkı maddesi olan yiyecekler tüketmeyin. Mesela market yerine manavdan alın sebzelerinizi ve taze olsunlar.

4-) Daha Fazla Güvenin

Mutfak görevlerinizi çocuklarınıza devredin ve onların güvenini sağlayın. Böylece onlarda aktif bir rol oynamış oluyorlar. Onlara kendilerini yönlendirmeleri için böyle bir şans verin. Ayrıca sizlerde mutfakta kendinize daha çok güvenin. Yeni tarifler, yeni metodlar denemekten korkmayın. Başarısızlık ile bir şeyler öğrenmiş olursunuz ve kendinizi geliştirirsiniz.

5-) Stresi Aza İndirin

Çocuklarınız ekmeği yemeği seviyor ama eti yemiyor mu? Kahvaltı da yiyor ama akşam yemeğin de yemiyor mu? Bunlar gayet normal durumlar. Eğer her şeyi yemek istemiyorlarsa yada 3 öğün istemiyorlarsa bırakın öyle yapsınlar. Endişe etmeyin, düzelecekler.

6-) Akıllı Stok

Mutfağınız da abur cubur değil, sağlıklı besinleri depolayın. Böylelikle daha iyi bir yaşama adım atmış olursunuz.

7-) Misafir Kabul Edin

Çocuklarınıza başka insanlara masanızda yer açmayı öğretin. Böylece zarif ev sahibi olmayı öğrenecekler.

8 -) Uygulayıcı Olun

Çocuklar abur cubur istedikleri zaman ılımlı olun.Merak etmeyin zamanla iyi ve doğru kararlar ile yemek düzenleri gelişecektir. Sert ve katı yasaklar ile yemelerini engellemeyin. Yavaş yavaş azaltın.

9-) Konuşmaya Teşvik Edin

O masa da konuştuklarınız aslında sizi aile yapan şeylerin bir bütünüdür. Çocuklarınızı dinleyin, sorular sorun, fikir paylaşımında bulunun. Onlara ilgilendiğinizi bu şekilde göstermiş olursunuz. Eğlenceli öyküler ile masaya neşe getirin. Mesela herkes 3 farklı şey paylaşsın ve bir döngü şeklinde oyun başlatmış olun. Herkes birkaç soru sorsun ve cevaplasın.

10-) Minnettar Olun

Her zaman şükretmeyi bilin ve yemekten önce, yemekten sonra teşekkür edin. Bu sizi daha iyi bir insan yapar.

 

Kaynak; https://parents.com/recipes/scoop-on-food/healthy-family-food-habits/

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00