Gebelik

Gebelikte 37. Hafta

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

No Comments

37 haftalık gebelik dönemindesiniz. Şimdi bebeğinizi doğurmaya bir aydan daha az var! 37. haftanız hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin. Anne Karnında Bebek Gelişimi Hafta Hafta Gebelik kategorisinde önceki dönemde ne olduğu ya da daha sonra neler olacağı ile ilgili bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. 

37. Hafta Gebelikte Vücudunuzda Ne Gibi Değişiklikler Oluyor?

Rahiminizi hamileliğiniz boyunca ölçüyorsanız, bu noktada birkaç haftadan haftaya değişiklik fark edebilirsiniz. Büyük ihtimalle bu noktadan sonra önemli ölçüde kilo almayacaksınız.

Toplam kilo alımınız 11.3 ila 15.9 kg olmalıdır.

Amniyon sıvısının miktarı 37 hafta gebelik dönemi civarında azalmaya başlar. Braxton Hicks kasılmalarının da sıklığı artmaktadır. Vücudunuz doğuma hazırlanırken, serviksiniz genişler ve açılmaya başlar.

Hamileliğiniz sırasında bakterilerin girmesini önlemek için rahim ağzının açılmasını engelleyen mukus tıkacını atacaksınız. Mukus tıkacının atılmasına halk arasında nişane de denilir.  Bir mukus tıkacının atılması, serviksinizin dilate olduğunu ve vücudunuzun doğum için hazırlandığını gösteren bir işarettir.

Bebeğiniz Ne Kadar Büyüdü?

Bebeğiniz muhtemelen yaklaşık 45.7 cm uzunluğunda ve 2.7 ila 3.2 kg ağırlığındadır.

37 Haftalık Gebelik Bebeğinizde Neler Oluyor?

Bebeğiniz bu haftadan sonra tam ve olgun olarak kabul edilmesine rağmen, bebeğin hazır olana kadar anne karnında kalması çoğu durumda daha iyidir. Bebeğiniz baş aşağı pozisyonda değilse, doktorunuzla ve mevcut çeşitli seçenekler konusunda eşinizle konuşmalısınız.

Doğal ve tıbbi teknikler de dahil olmak üzere bebeklerin dönmesine yardımcı olacak çeşitli yöntemler vardır.

37 hafta gebelikte neler oluyor

Bu hafta için ne plan yapmalısınız?

Doğum kurslarını bitirmeli ve bebeğiniz için başka hazırlıklarla ilgilenmelisiniz. Çantalarınızın hazır olduğundan emin olun ve hastaneye gitmek için pratik yapmak isteyebilirsiniz.

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları:

37 haftalık gebelik döneminde temelde bu noktada bir bekleme aşamasındasınız. Ancak, sadece büyük günün ne zaman geleceğini bilmiyorsunuz.

Bebeğinizin gelmesinden önce tamamlanması gereken son dakika hazırlıklarınız varsa, şimdi bunları tamamlamak için iyi bir zaman. Bazı kadınlar da ev veya apartman temizliği de dahil olmak üzere, işlerin düzgün olmasını sağlamak ister.

Bebeğinizle eve ilk geldiğinizde hayat oldukça kaotik olabilir. Bu geçiş için kendinizi daha iyi hazırlamalısınız.

Belki yemek yapmayı seviyorsunuz, siz ve bebeğiniz eve döndüğünüzde dondurularak yenebilecek birkaç yemek hazırlayabilirsiniz.

37 Haftalık Gebelikte Baba adayı için ipuçları:

37 haftalık gebelik yaşayan eşiniz için kalan son birkaç hafta boyunca eşinize yardımcı olabileceğiniz bir şey var mı?

Belki de size yardım etmenizi veya yardımınıza ihtiyaç duymanızı istediği başka bir ev işi vardır.

Belki de bebeğin gelmesinden önce onu son bir kere için dışarı çıkarmanız gerekir.

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00