Çocuk Gelişimi

ANNE SÜTÜNÜN FAYDALARI – ASTIMDAN KORUYOR

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

No Comments

Anne sütünün faydaları saymakla bitmez. Bu faydalardan iki tanesi de  çocukluk çağı astımına karşı koruması ve obeziteyi önlemeye yardımcı olması.

Anne Sütünün Faydaları – Astım ve  Alerjik Hastalıklardan Koruyor

Avustralyalı araştırmacılar anne sütünün astım , alerji ve obeziteye etkisini ortaya çıkarmak için 2165 çocuğu altı yıl boyunca takip etmişler. Bu araştırmanın sonucuna göre anne sütü ile beslenen çocuklarda astım ve diğer alerjik durumların az görüldüğünü bildirmişler.

Daha ilginç olan ise anne sütü ile beslenme süresi her 1 ay arttığında astım riski her ay için % 4 azaldığı sonucu çıkmış.

anne sütünün faydaları

Bu çalışma yine fazla kilolu olmanın astım için risk faktörü olduğunu doğruladı. Çalışma sonucunda obezite ile anne sütü arasında bir ilişki bulunamadı.

Bu çalışma anne sütünün mükemmel bir beslenme maddesi olduğunu bir kez daha kanıtladı . Anne sütünü bebeklere uzun süre vermenin önemini gösterilmiş oldu. Anne sütünü artıran yiyecekler ve beslenme konusunda bu yazıyı da okumanızı öneriyoruz

Anne sütünün faydaları konusunda yapılan çalışmalar bebeklerin yürüme dönemini de kapsayan anne sütü ile beslenmelerinde eklenen her ayın sağlık açısından önemli olduğunu göstermiştir. Yine anne sütü ile beslenme çocukluk çağında gelişebilecek ciddi bakteri enfeksiyonlarından olan menenjit ( beyin iltihabı ) riskini azaltmakta.

Biz en az altı ay her bebeğe yalnız anne sütü vermeyi önerdiğimiz gibi annelerimizin bebeklerini 2 yıla kadar anne sütü ile beslemelerini de önemle vurgulamak isteriz.

Oddy WH, et al. The relation of breastfeeding and body mass index to asthma and atopy in children: A prospective cohort study to age 6 years. American Journal Public Health 2004; Sept, 94(9):1531-7.

Gillman MW, et al. Risk of overweight among adolescents who were breastfed as infants. Journal of the American Medical Association. 2001; 285(19):2461-7.

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00