Anne Sütünün Saklanması

Sağılan anne sütünün saklanması günümüzde annelerin bir kısmının çalışıyor olması nedeni ile daha da önem kazanmıştır. Anne sütü hakkında günümüzde olan mükemmelik standardı nedeni ile her zaman anne sütü ile beslenmenin önemi daha iyi kavranmıştır.

Anneler bebeklerinin bakımını sosyal ve ekonomik durumları elverdiğince kendileri yapmak istemekteler. Bu onların en doğal ve saygı duyulan haklarıdır. Birçok anne emzirme işlemini devam ettirmede çalışma hayatlarını da devam ettirmeleri gerektiği için kısa süre yapabilmektedir. Anne sütünün saklanması bu durumda çok daha önem kazanmıştır. Bu durumda anne sütlerini depolayıp saklayarak bebeklerinin anne sütü ile beslemelerini aylarca yapabilirler.

İşte basit ve ucuz süt pompaları ile sütlerini sağıp, temiz süt torbalarında biriktirilen sütler dolapta ya da derin dondurucularda uzun zamanlar saklanabilmektedir.

ANNE SÜTÜ SAKLANMASI

Aşağıdaki tablo sütlerin ne kadar süre hangi şartlarda saklanabileceğini göstermektedir.

TazeEritilmiş
Oda sıcaklığı  

Buzdolabı

<-20 derece

<- 70 derece

6 saat

48 saat

4 ay

6-12 ay

1 saat  

24 saat

(-)

(-)

 

Önceden dondurulmuş sütler oda sıcaklığında erimeye bırakılmalı, ısıtma işlemi yapılmamalıdır. Ve bu sütler hemen kullanılmalıdır.

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR
Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir. Muayenehane Adresim : Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı mah. Kanuni Sultan Süleyman Cad. No: 2/5 Çayyolu/Çankaya/Ankara İletişim: 0 (312) 283 26 91