Takipte Kalın! Cocuklara Sağlık ile çocuklarımızı birlilkte büyütelim.

Aşı İle Önlenebilen Hastalıklar Nelerdir ?

Çocuk sağlığının gelişimindeki en önemli etkenlerden birisi kısa bir süre olmasına rağmen aşıların kullanıma geçmesinden sonra bir çok hastalık artık neredeyse hiç görülmemeye başladı. Anne babalarımızın çocukluk döneminde geçirdikleri kızamık ( son dönemde Türkiye’de aşılanmayan mültecilerin gelmesinden sonra görülmeye başlaması durumu daha iyi özetliyor ) , çocuk felci, gibi hastalıklar günümüzde görülmemeye başlandı. Aşağıda aşı ile önlenebilen hastalıkların listesini görüyorsunuz.

Çocuklarınızın sağlıklı geleceği için bu hastalıklara yakalanma ihtimalini ortadan kaldırmak istiyorsanız, Aşı Takvimine göz atınız ve aşılama dönemlerini kaçırmamaya özen gösteriniz.

Difteri

Hemofilus influenza B

Hepatit A

Hepatit B

HPV

Influenza – Grip

Kızamık

Meningokok infeksiyonları

Kabakulak

Boğmaca

Pnömokok enfeksiyonları

Polio -Çocuk Felci

Rotavirus

Kızamıkçık

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR
Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir. Muayenehane Adresim : Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı mah. Kanuni Sultan Süleyman Cad. No: 2/5 Çayyolu/Çankaya/Ankara İletişim: 0 (312) 283 26 91