in

Bebeğim Ne Zaman Bal Yiyebilir ?

Her ne kadar bal bebeğiniz için besleyici bir gıda olarak görünse de bebeğiniz en az 12 aylık oluncaya kadar ona bal vermemelisiniz. Bal, Clostridium botulinum sporları içerebildiğinden  bu bakteriler bebeğinizin sindirim sistemine zarar verebilir ve ölümcül bir hastalık olan gıda zehirlenmesine yol açabilir. Bu sporlar genellikle yetişkinler ve 1 yaşından büyük çocuklar için zararsızdır çünkü bağırsaklarımızda bulunan mikroorganizmalar ve mide asidinin yeterince fazlalaşması , bu bakterilerin bize zarar vermesine engel olur. Ayrıca bu konuda bebeğinizin güvende olduğunda emin olmak için bebeğinizin yiyeceği tatlılara da bal koymayın.

Toksinler ısıya duyarlı olduklarından sporların öldürülmesi zordur. Bu yüzden ballı mısır gevrekleri, bebek yiyecekleri gibi bal içeren hazır ürünlerden de kaçının çünkü kimyasal ısıtma yöntemleri balın içindeki sporların ölmesini sağlamaz. FDA mısır şurubu gibi diğer tatlandırıcıları test etmiştir ve bu ürünlerin zararlı bakteri bulundurmadığını onaylamıştır. Yine de hangi yiyeceklerin bebeğiniz için sağlıklı olduğu konusunda doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Eğer bal yedirdiyseniz ve  bebeğinizde kas güçsüzlüğü, emmede zorlanma, çenede tembellik, ağlama ya da uyuşukluk gibi gıda zehirlenmesi semptomları görürseniz doktorunuza danışmalısınız.

Yazan Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir .

Muayenehane Adresim : Altay Mahallesi, Söğüt Cd. No:12/5 Erland Residence Eryaman /Ankara

Tel: 0 (312) 283 26 91

Bebeğinizin Gelişimi için 7 Altın Kural

Ek Gıdalara Geçişte Önemli Konular