Okul Öncesi

Bebekler İçin Oto Koltuk Kullanımı

Sudaay Tat CS İçerik Editörü

No Comments

bebekler-icin-oto-koltuk-kullanımı

Bebekler için oto koltuk kullanımında dikkatli misiniz? Çünkü ailelerin % 95’i bunu yanlış bir şekilde uyguluyor.
Arabaya bu koltukların takılması ve daha sonra çocuğun içine yerleştirilmesi hiç kolay değil özellikle yeni doğan bebeğiniz ile  taburcu olduktan sonra yapmanız gereken en sinir bozucu şeylerden biri haline gelebiliyor.

Ailelerin sadece %5’i araba koltuklarını bebekleri için doğru kullanmayı malesef bilmiyor ve yapılan araştırmalar da bunu destekleyen yönde. Yapılan bir deneyde 5 aileden sadece bir tanesi hata yapmadan bebeğini oturtmayı başardı.
”Bir çocuk doktoru olarak arabada bu koltukların yanlış kullanımı sonucu yaralanan çocukları görmek beni hayal kırıklığına uğrattı,” diyor Çocuk Güvenliği Merkezi’nin sağlık direktörü veOHSU Tıp Fakültesi’nde pediatri profesörü olan Benjamin Hoffman.

Hoffman, “Hatalar yaygındır çünkü araba koltukları karmaşık olabilir,” dedi ve ekledi “Araba koltuğu için kullanılan kılavuz aslında her şeyi açıklıyor ancak anlaşılması zor olabiliyor ve birçok insan çeşitli nedenlerle kılavuzu okuyamayabiliyor.” diyor.
1997’den beri sertifikalı bir araba koltuğu teknisyeni olan Hoffman, ailelerin çocuklarını arabada korumalarına yardımcı olmak için bir program geliştirdi. Yeni doğan bebeği olan ailelerin diğer ailelere göre daha fazla hata yaptığını fark etti ve bu yüzden bu konuda çalışmaya karar verdi. Özellikle, ebeveynlerin hangi hataları yaptığını, hangi ailelerin en çok risk altında olduğunu belirlemek istiyordu.

Bebekler İçin Oto Koltuk Kullanımıyla İlgili Bir Çalışma

Hoffman ve meslektaşları, 291 anneye bir anket verdiler ve çocuk yolcu güvenliği teknisyenleri, anneyi ve bebeklerini nasıl yerleştirdiklerini gözlemledi.Annelerin yarısından biraz fazlasının başka çocukları da vardı ayrıca yarısından biraz fazlasının özel sigortası vardı ve bu annelerin % 60’ı 25 ila 34 yaşlarındaydı.Ve bunun sonucunda neredeyse tüm ailelerin, çıkarılabilir bir tabana sahip, yalnızca arkaya bakan bir koltuk kullandıklarını keşfettiler.

Genel olarak, ailelerin% 95’i en az bir hata yapmış,% 86’sı yeni doğmuş bebeği yanlış yerleştirmiş ve % 77’si de koltuğun kurulumunda hata yapmış oldu. Dahası,% 89’u çocuğun kaza riskini artırabilecek hatalar yaptı.Ayrıca diğer ebeveynler (% 91) “ciddi” hatalar yaptı, Hoffman’ın ekibi bu hataların normal seyahat sırasında bile çocuğa zarar verebileceğini söyledi.

Hoffman, “Bazı çalışmalar, bebeklerin başının öne doğru fırlayabildiğini ve hava yolunu tıkayabileceğinden, yanlış dikdörtgensel pozisyonun bebeklerde yaralanmaya yol açabileceğini göstermiştir.”dedi ve ekledi “Ve bebekler bu darbelerde göğüs kafesinde çökmeye sahip olabilir yani boğulabilir”dedi. Ailelerin yaklaşık üçte biri bebeklerin emniyet kemerini de yanlış bağladı.

Emniyet kemeri kullanılan koltukların yarısından biraz fazlası ise doğru bir şekilde kilitlenmemişti ve gevşek bir şekilde bağlıydı.

Bir ailenin daha fazla hata yapma olasılığı, gelirleri veya eğitim seviyesi azaldıkça artmıştır. İngilizce konuşmayan anneler de daha fazla hata yapma eğilimindeydi. Hoffman, hastanelerin ve sağlık sistemlerinin yeni doğanların güvenli seyahat etmelerini sağlamak için doğum öncesi ve sonrası aileleri eğitmek ve desteklemek için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini söyledi. “Yeni doğan bir bebekle güvenli olmayan bir şekilde seyahat etmekteyiz ve bu çok tehlikeli” dedi.

Hoffman’ın sunduğu bazı ipuçları:

Üreticinin önerilerini el kitabında okuduğunuzdan emin olun veya www.safekids.org adresinde bulabileceğiniz sertifikalı bir araba koltuğu teknisyeni ile çalışın.

Bebekler İçin Oto Koltuk Kullanımı Nasıl Olmalı?

Her araba güvenlik koltuğu, arabaya kilitlenmiş olmalı yada alt tutturucularla kilitlenmelidir. Kemer kilitlenmemişse, araç koltuğu bir çarpışma durumunda çok fazla hareket eder ve yaralanmalara yol açar.

Arkaya bakan tüm koltukların arkasında, sırt örgüsü bandının geçtiği birkaç yuva bulunur. Arkaya dönük bir çocuk için, kemerin omuzlarının altından veya omuzlarından geçmesini istiyoruz. Kuvvet vektörüyle ilgisi var. Bir çarpışmada, bebek koltuğa itilecek ve arkaya doğru kayma eğilimi gösterecektir. Eğer kayışlar omuzların üzerindeyse veya çok gevşekse, bu alan bebeğin hızlanmasına ve kayışlara çarpmasına ve yaralanmalara neden olabilir.

 

Bebekler için oto koltuğu kurulumun nasıl yapılacağı hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00