Çocuk Gelişimi

Bebeklik Dönemindeki Çocuğun Öğürmesi

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

No Comments

Bebeğim neden öğürüyor

Hepimizde öğürme refleksi vardır – bu boğulmamızı engelleyen bir tür otomatik hayat boyu tepkidir de diyebiliriz. Yeni yürümeye başlayan ağzına almaması gereken bir şeyi aldığında öğürebilir – boğulma tehlikesi olduğu için onu gözlemlemelisiniz – ya da  bebeğiniz çok hızlı yediyse ya da ağzına fazla yiyecek aldıysa da öğürebilir. Yediği bir şeyin tadı hoşuna gitmediğinde de öğürebilir.  

Bebeğime nasıl yardım edebilirim?

Bebeğinizi yemek sırasında rahatlatmalısınız – yemek yerken koşuşturmaca olmamasını sağlayın – ve bebeğiniz doyduğunda ona fazla yemek yedirmeye çalışmayın.

Bebeğinize çiğneyebileceği kadar küçük parçalarda yemek verin ve üzüm tanesi, zeytin, patlamış mısır, kuru üzüm gibi boğulma tehlikesi olan yiyecekler vermeyin. Sosis de bebeklerin öğürmesine neden olan yiyeceklerden biridir.

Bebeğinize bir yiyeceği ağzına aldığında onu çiğneyecek ve yutacak kadar zaman verin ve ardından onu tekrar besleyerek sürecin böyle işlemesi gerektiğini ona öğretin. Bebeğiniz yemek yerken asla onu yalnız bırakmayın. Eğer yemek yerken bir şeyler içtiğinde öğürüyorsa ona yemek bittikten sonra bir şeyler içirin.   

Çoğunlukla bebekler öğürmeden nasıl yemek yemeleri gerektiğini öğrenirler ama eğer bebeğiniz sürekli öğürüyorsa ya da yemek yerken öksürüyorsa doktorunuza danışın. Bebeğinizin fiziksel bir problemi olabilir.

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00