Çocuk Gelişimi

Bilim Sevgisini Arttırmanın 5 Yolu

Sudaay Tat CS İçerik Editörü

No Comments

Parents sayfasının editörü olan Michelle Crouch bu konuya şöyle bir giriş yapıyor ‘’ Benim 3 çocuğum da aslında birer bilim insanı. Hepsi her zaman sorularla dolu,her zaman işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmek istiyorlar. Özellikle kızım Stella, anaokuluna  başladığı zaman hafta da bir saat bilim dersi gördüklerini öğrenince şaşırmıştım. Ve daha sonra bir araştırma yapınca bazı okullarda hafta da 2 bazıların da ise hiç bu dersin gösterilmediğini öğrendim.’’ diyor.

Aynı zamanda Ulusal Bilim Vakfının eski program sorumlusu Janice Earle da şunları ekliyor ‘’Son yıllarda matematik ve okumalara odaklanma aynı zamanda biyoloji, kimya ve fizik derslerine ded bir artış getirdi.’’ diyor.

Aslında bilimsel derslerin nitelikli hocaları olmazsa, çocuklar öğrenmesi gerekli olanı doğru dürüst öğrenemiyor. Böylelikle öğretmenler de bilime olan ilgiyi arttırmak için ve deneyler yapmak için gerekli olan  kaynaklardan yoksun oluyorlar. Ayrıca en son ulusal değerlendirmeye göre, dördüncü sınıf öğrencilerinin sadece üçte birinin bilimsel ilkeleri sağlam bir şekilde kavradığı ortaya çıktı.

‘’Ve tüm bu sonuçlardan sonra da bilim dersine olan ilgi ve merakın yükselmesi gerektiğine karar verildi.’’ diyor Michelle Crouch. Bunun için görevlerin bir kısmı da aslında velilerde. Çocuğunuzun öğretmenlerini ve müdürünün yanı sıra bölge liderlerini de müfredata daha fazla bilim eklemeleri için teşvik edin. O halde şimdi Madame Curie gibi şu adımları takip edin.

1-) Sınıfın Ötesine Git

Nobel Ödülü kazanan araştırmacılara göre her şey sadece ders  ve okulda öğrenilmiyor. Aslında önemli olan sınırları genişletmek. Sınıfların dışına çıkın  ve okul dışı aktiviteler ile çocuklara yön verin, teşvik edin. Bu yüzden, bilimsel araştırmalara odaklanan ders dışı etkinlikleri araştırın. Birçok ilkokul, robotik ve adli tıp gibi konulara yönelmek için okul sonrası fırsatlar sunuyor.

Eğer kendinize yakın bir etkinlik bulamazsanız,siz yaratın. Ana Mosser’ın yaptığı buydu.Bir çevre mühendisini, oğlunun Thermopolis’teki okulunda okul sonrası koordinatörüne götürdü ve bir bilim kulübü kurmaya davet etti ve şunları söylüyor “İnternete gidip deneyler buldum” diyor. Kulüp o kadar popülerdi ki, okul bölgesi Mosser’in atölyelerini düzenli olarak müfredatın bir parçası yaptı.

2-) Video Oyunlarına Evet Deyin

Belki Angry Birds, çocuğunuzun gelecekteki bir bilim fuarını kazanmasına yardımcı olmayacaktır,ancak Minecraft olabilir.Çünkü bu çılgınca popüler oyun, sınıf öğretmenlerinin kodlama bilimine ilgilerini arttırdı. Minecraft, karmaşık yapıları ve sanal yapı taşlarını kullanarak özelleştirmelerine izin verirken, “mods” adı verilen eğitim eklentileri, oyun oynarken temel bilgileri öğrenmelerine yardımcı oluyor.

3-) Birlikte Keşfedin

Biyoloji hakkında fazla bir şey bilmiyor musunuz? Telaşa gerek yok.Hala bir şeyler öğrenebilirsiniz. Bununla ilgili Berkeley California Üniversitesi’nde ‘he Lawrence Hall of Science’ için müfredat desteği alan Traci Wierman diyor ki  “Yapabileceğiniz bir şey var ve o da çocuğunuzla paylaşmak” diyor. Yani yeni şeyleri çocuğunuz ile keşfedin demek istemiş.

Mesela National Geographic Kids,Ranger Rick Jr. gibi dergilere abone olun ve Design Squad, Sid the Science Kid ve SciGirls gibi bilim temalı TV şovlarını izleyin.İster hayvan ister hava durumu olsun, çocuğunuzun merak ettiği konularla ilgili kitaplara göz atın. Bu şekilde hem siz hem çocuğunuz yeni şeyler öğrenmiş olacaktır.

4-) Saha Gezilerine Gidin

Bir grup Google Bilim Fuarı finalistine konuyla ilgilerini en çok etkileyen şey sorulduğunda, birçoğu “yerel bilim müzesine çocukken geziler yapmak” dedi. Yani gerçekten bir şeyler öğrenmek için sadece okumakla kalmayın; gidin ve gezip görün. Bu çocuğunuzun daha çok hoşuna gidecektir. Akvaryumlar, botanik bahçeleri, hayvanat bahçeleri ve devlet ya da milli parklar için yapılan geziler de bilimsel ilkeleri hayata geçirebilir.Zamanı akıllıca kullandığınızdan emin olun. Wierman, “Bilimsel bir fikirle derinden ilgilenmek onunla yarım saat harcamaktan daha iyidir” diyor ve şunları ekliyor “Yavaşlayın, çocuğunuzun hızına yetişin ve gördükleri hakkında konuşun.”

5-) Kalıplara Son Verin

Çocuğunuzun bilimi standart ve sıkıcı görmesine izin vermeyin. Onu dar kalıplara sürüklemeyin. Kız veya erkek çocuk ayrımı yapmadan onları bilgilendirin ve eğitin. San Francisco’daki Çocuk Yaratıcılık Müzesi’nin direktörlüğünü yapan Carol Tang bu konuda şunları söylüyor ‘’ Kızınız varsa, dinozorları öğrenmesi ve bilgisayarlarla uğraşması için onu cesaretlendirin”

Çocuğunuza mühendisleri, doktorlari ve biyologlari da tanıtın.Mesela arkadaş ortamından örnekler verin ; “Olivia’nın annesinin bir veteriner olduğunu biliyor muydunuz? Size her şeyi anlatabilir” ve aynı zamanda okullara çocuklarınız için iyi niyetli bir bilim adamı davet edin. Tüm bunları gelenek haline getirin ve hayatınızı yönlendirin.

Kaynak; https://parents.com/kids/education/math-and-science/5-ways-to-raise-a-science-lover/

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00