in

Bebeğinizin büyüme atağı geçirdiğinin 4 işareti

Büyüme atakları bazen o şirin yavrularımızın sinirlendiği, hal ve hareketlerinin değiştiği büyüme dönemleridir.

Bebekler hayatlarının ilk yılında aslında en hızlı büyümelerini yaşarlar. Mesela okul çağındaki bir çocuk o dönem yaklaşık 6 cm bir büyüme yaşıyorken, ergenlik dönemindeki bir çocuk ise 12 cm bir büyüme yaşar. Oysa yeni doğan  bir bebek ise ilk 12 ay boyunca 20 cm büyüme yaşar.

Ve bu bebekler de ki büyüme zamanlarında bazı büyüme atakları yaşanır; aniden kilo alma yada boy uzaması gibi. Bu konuyla ilgili Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nde pediatri yardımcı doçenti Clare Bush şöyle bir yorumda bulunmuş ‘’Her çocuk farklıdır ve bu sebeple bu büyüme ataklarının ne zaman gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini söylemek imkansızdır.

Ayrıca yeni doğan bebeklerin ilk 7 ila 10 günleri içinde bebeklerin daha iyi bir gelişme kaydettiğini şu şekilde açıklıyor ‘’Bebekler beslenmeyi,anneler ise emzirmeyi öğrendi.Şimdi her şey biraz daha kolay oluyor.’’

Çocuk hastalıkları uzmanları da gelişimlerini şöyle değerlendirme eğiliminde oluyorlar. ‘’Bebek ağırlığını 4 ayda bir  2 katına çıkarıyor mu ? Ya da  bir yılda 3 kat ağırlığına erişiyor mu? Çocuğun kendi büyüme eğrisi mi var?’’ 

New York’ta özel bir pratiğe sahip bir kurul onaylı laktasyon danışmanı olan Leigh Anne O’Connor’a göre, büyüme atakları genellikle 3.hafta, 6.hafta ve 3 ila 6 aylık dönemlerde yaşanıyor. İşte burada bahsedilen 4 tane işaret var.

1- Büyme Atakları Bebeğiniz Sürekli Aç

Siz tam bebeğinizi doyurduğunuzu düşünürken o aniden yine acıkma sinyalleri veriyor.Annesi tarafından beslenen bir bebekte bu 4 gün boyunca 2 kez olarak devam edebilirken, biberon ile beslenen bir çocukta her biberon sonrası memnuniyetsizlik olabilir.

Kaiser Permanente’deki Los Angeles Tıp Merkezi’nde pediatrik bir endokrinolog olan Dr. Joshua May,“Her şey hayatın ilk yılında ortaya çıkar. Metabolizma hızlıdır, ihtiyaç duyulan yeme sıklığı da hızlıdır” diyor ve ekliyor “Bu kaloriler, ister yağ hücrelerinin rezervlerini oluşturuyor olsun, ister kas inşa ediyor olsun -ister hormonların yardımıyla – aslında kemiklerin yapısını fiziksel olarak değiştiriyorlar”. İsteğe bağlı beslenme de bu şekilde değişime uğruyor.

2- Bebeğinizin uyku düzeni değişir.

Bazı aileler bebeklerinin büyüme sırasında çok uyuduğunu, bazıları ise daha az uyuduğunu bildirdiklerini söylüyor Dr.Bush. Ama şu kesin ki uyku, büyüme hormonunu artrıan  en etkili uyaranlardan biridir.

büyüme atakları


3- Bebeğiniz her zamankinden daha farklı davranıyordur.

Bu ilk iki işaretin yan ürünü olabilir; ekstra açlık veya susuzluk olabilir. Peki bebekler büyürken ağrılar yaşar mı? Dr. May bu konuda diyor ki “Büyük bir büyüme olursa, tendonların ve kasların vücutta gerildiğini biliyoruz ve bunun bazı ağrılara sebep olacağını düşünüyoruz ” Ayrıca şunu ekliyor  “Bizler de zaten bu büyümeyi yaş aralıklarında görüyoruz.” İlk yıllarda çocukların büyümesi nasıl olmalıdır ? yazımızda yıllık büyüme oranlarını okuyabilirsiniz.

4- Bebeğiniz yeni hareketlerde bulunuyor.

Pekala çocuğunuz alkış yapmayı yada bir yerlere oyuncak fırlatmayı da öğreniyor olabilir. Ama aslında hem fiziksel hem zihinsel bir büyüme ile dünyayı karşılamaya başlıyor. Ve şöyle ki kafatasında yumuşak bir doku olan bıngıldak da bir yaş civarında kapanmış oluyor 

Bu okuduklarınızdan sonra bebeğinizin büyüme atakları aktifliklerini hastalık ile karıştırmayın. Bir bebeğin diş çıkarması farklı bir olay, ateşlenmesi farklı bir olay. Tabi bunu en iyi doktorunuz bilecektir.

Büyüme ile ilglil daha fazla sorularınız var ise Cocuklarasaglik Forum’a kayıt olup, çocuk doktoru Yaşar Hüseyin ONGANLAR’a soru sorabilirsiniz.

ÇOCUKLARDA YEME SORUNLARINA YOL AÇAN DURUMLAR, TUTUMLAR NELERDİR?

Çocuklarda Ekran Bağımlılığı – Ekranlar Her Yerde