in

Çocuğum balık yemeli mi?

Gebelik döneminde balık yemek güvenilir midir?  Omega-3 sadece balıkta mı vardır? Çocuklarımıza balık yedirmeli miyiz yedirmemeli miyiz? Birçok ebeveyn bu sorular  ile mücadele eder. Genel cevap evet balık yemeli ve yedirmeliyiz. Balık omega- 3 için en önemli kaynaktır. Ancak balıklarını dikkatle seçmek  gerekmektedir…

Araştırmalar, balıkların çocuğunuzun gelişimi için gerekli bir çok besin maddesi içerdiğini göstermiştir. Temel olarak tüm vücut fonksiyonları için gerekli omega- 3 yağ asitlerinin (DHA ve EPA) birlikte olması çok önemlidir. Balıklardaki besin maddelerinin hem doymuş yağ oranının az olması hem de protein, D vitamini ve diğer besin maddelerinin de bulunması nedeni ile oldukça önemli bir kaynaktır.  

Bununla birlikte, denizlerin endüstriyel atıklar ile kirlenmesi, kirli denizlerde yaşayan balıkların yenmesi cıva ve kurşun gibi ağır metaller ile çocuğun gelişen beynine zarar verebilmektedir

Çocuğum cıvadan etkilenmiş balık yer ise ne olur ?

Yediğimiz balıktaki cıva vücudumuza kolayca geçer. Çalışmalar çok düşük dozda civanın bile gelişmekte olan çocuğun beyin ve sinir sistemini etkileyebileceğini göstermiştir. Gelişmekte olan sinir sistemi nedeni ile gebelerin yediği cıva içeren balıkların, anne karnındaki bebekleri etkileme olasılığı daha yüksektir.

Hangi Balıklar Daha Güvenilirdir?

Somon , alabalık ,hamsi, sardalye, ringa balığı

somon balığı

Hangi balıklar cıva ve ağır metaller konusunda tehlikelidir ?

Kılıç balığı, köpek balığı, kral sardalye

Konserve Ton Balığı Güvenilir mi?

Amerikan İlaç ve Gıda dairesi haftada iki porsiyon konserve ton balığı yenmesini önermektedir. Ancak farklı araştırmacılara, konserve ton balığının içerdiği ağır metal oranının yüksekliği nedeni ile hiç tüketilmemesi gerektiği savunulmaktadır.

Omega -3’ü balık dışında hangi kaynaklardan alabiliriz?

EPA ve DHA’ yı aynı gıdada beraber olarak bulabilmek biraz zordur. Yumurta, süt  yoğurt, ceviz, ekmek ve  tahıllarda omega -3 bulunabilmektedir. Ancak bunlardan DHA ve EPA almak mümkün değildir. Bunların omega -3 türü ALA’ dır . ALA’ nında bazı yararlı fonksiyonları vardır. Ancak EPA ve DHA kadar değerli değildir. Bitkisel tüm kaynaklardaki omega- 3 türü ALA’ dır.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazan Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir .

Muayenehane Adresim : Altay Mahallesi, Söğüt Cd. No:12/5 Erland Residence Eryaman /Ankara

Tel: 0 (312) 283 26 91