Sağlık

Çocuğumun Daha Çok Su İçmesi İçin Ne Yapmalıyım?

Sudaay Tat CS İçerik Editörü

No Comments

Su çocuğunuzun sağlığı için en önemli şeylerden birisidir aslında. Vücudu nemlendirir, vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olur ve kabızlık,idrar yolu gibi enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Peki ama çocuğunuz su içmekten hoşlanmıyorsa? Bu konuda neler yapabilirsiniz? O zaman biraz bundan  konuşalım. Bazı veliler bu konularda kendi yorumlarını yapmış. Madde madde sıraladık bizlerde sizler için.

1-) Su İçmek İmkansız Değil

Burada bir anne şunu söylüyor ‘’Çocuğumun susadığını düşündüğümde, ona bir su şişesi uzatırım. Sık sık susadığını söylüyor ama beş yudum içmesini istiyorum. Ve yavaş içtiği zaman değerini anlıyor, nasıl susadığını fark ediyor.’’ diyor.

2-) Eğlenceli Hale Getirin

Sadece bir bardağa koyarak vermeyin suyunu.Tatlı bir pipet ile çocuğunuzun ilgisini çekebilirsiniz aslında. Bir anne de şunları söylüyor bu konuda ‘’ Ben hep eğlenceli bir pipet kullanıyorum çocuğum için hemde suyunun içine meyve dilimleri koyuyorum. Böylelikle daha güzel bir görüntü ortaya çıkıyor.’’ diyor.

3-) Eğlenceli Bardaklar Kullanın

Neden sıkıcı bir bardak kullanıyorsunuz hala? Gidin ve çocuğunuza güzel bir bardak alın. Üzerinde belki de en sevdiği karakter olan bir bardak. Mesela şu anneye bir kulak verin ‘’ Ben kızıma prensesli bir bardak aldım ve şimdi o bardak ile suyunu severek içiyor.’’ diyor. Güzel bir fikir değil mi?

4-) Onları Özgür Bırakın

Çocuklarınıza kendilerine ait bir alan verin ve istediği zaman  gidip suyunu özgürce alabilsin. Bakın bu anne ne yapmış ‘’ Ben çocuğuma bir yer açtım ve artık kendi bardağını seçip kendi suyunu doldurmayı biliyor. Bu sayede kendisi de bir kral havasına giriyor aslında ve su içmekten zevk alıyor.’’ diyor.

5-) Seçenekleri Sınırlayın

Aslında burada önemli. olan çocukları sağlıksız meyve sularına yönlendirmek yerine,sağlıklı seçeneklere yönlendirmek. Mesela su içmek gibi! İşte bu aslında sizin elinizde. Su içmeyi onlara bir oyun haline getirin ve  bundan zevk alsınlar. Eğlenceli hale gelmiş olur ve böylece sağlıksız şekerli içecekleri aramazlar.

Kaynak; babycenter.com/0_parent-tips-how-can-i-get-my-child-to-drink-more-water_10371678.bc

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00