in

Çocuğunuz Sadece Abur Cubur Yiyorsa

Problem

Sağlıklı olmayan yiyecekler şeker ve yağ içerdiklerinden çok lezzetli ve dikkat çekici yiyeceklerdir. Çocukların en sevdiği sağlıksız yiyecekler: şeker, cips ve gazlı içeceklerdir.

Ne yapabilirsiniz?

Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun ne yiyip ne yiyemeyeceğini sürekli kontrol edemezsiniz çünkü bazen kreşte, bazense başka bir yerdedir ama kendi evinize abur cubur almayarak çocuğunuzun daha sağlıklı beslenmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Eğer çocuğunuz sürekli abur cubur yiyorsa ona daha sağlıklı ama cazip yiyecekler sunmalısınız. Çocuklar küçük yiyecekleri sever ve yiyecekleri kemirmekten hoşlanırlar. Ona abur cubur alternatifi olarak sağlıklı kuruyemişler, kuru meyveler, taze meyve gibi sağlıklı atıştırmalar verebilirsiniz.

Çocuğunuza yoğurt soslu karpuz verebilir meyve püreleri hazırlayıp dondurma yapabilir, taze yaban mersini, çilek, muz ile yoğurt süt veya dondurmayı karıştırıp servis edebilirsiniz.

Bir yiyeceği yasaklamak işleri daha da kötüleştirir. “Çocuğunuz çikolata yemek isterken onun yerine meyve yemesini isteyemezsiniz. Uzmanlar bu durumda yapılacak en iyi şeyin istemedikleri yiyecekleri küçük küçük vermek olduğunu söylüyor. Ayrıca eğer evde sağlıksız yiyecekler yoksa çocuğunuz bu yiyecekler için size yalvaramaz ve sizin de onlara bu yiyecekleri vermeniz gerekmez.

Eğer çocuğunuz gerçekten kötü yiyecekler istiyorsa bu yiyeceklerin yerine ısrarla daha sağlıklı ama cazip şeyler sunarak bu problemi aşabilirsiniz. Mesela her gece dondurma yemek yerine dondurulmuş yoğurt ya da donmuş meyve verebilirsiniz. Tuzlu yağlı cipsler yerine kuruyemiş, kuru meyve verebilirsiniz.

Sonunda çocuğunuz sağlıklı alternatifleri sevmeye başlayacaktır.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazan Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olarak Sincan Lokman Hekim Hastanesinde çalışmaktayım.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

comments

Çocuklarda Kahvaltı Alışkanlığının Önemi

Çocuğum yaptığım yemeği reddediyorsa ne yapmalıyım?