in

Çocuk Beslenmesinde Yumurtanın Önemi

Yumurtanın çocuk beslenmesinde çok önemli bir yeri  vardır. Yumurta içerdiği besinler açısından zengin bir gıdadır. Protein, vitaminler , mineraller ve vücudumuzda çok az bulunan eser elementler açısından tam bir besin deposudur.

Yumurta ile geçmişte içerdiği kolesterol bakımından kalp damar sağlığında kolesterolü yükselttiği düşünülerek  kötü  imaj oluşturulmuştu. Son dönemde yapılan çalışmalar sağlıklı bireylerde haftada 7 yumurta yemenin kolesterolü yükseltmediği, göstermiştir. Yine benzer çalışmalarada yumurta yemenin erişkinlerde inme riskini azalttığı , kadınlarda meme kanserine karşı koruyucu etkisi olduğu gösterilmiştir. Yumurtanın sarısındaki Choline maddesinin meme kanseri riskini % 24 azalttığı gösterilmiştir.

Çocuk Sağlığında Yumurta

Yumurta çocuk sağlığında da besleyici özellikleri nedeni ile çok önemli bir gıdadır. Yumurtanın beyazındaki allerjik etkisi olabilecek maddelerden dolayı 1 yaşından önce yumurtanın beyaz kısmının bebeklerimize verilmesini önermiyoruz. 6 aydan sonraki dönemde , ek gıdaların başlaması ile beraber , yumurta sarısı tadımlık dediğimiz çok küçük miktarlardan başlanarak, 8- 10 günde tam yumurta sarısına başlanabilir . Yedinci – dokuzuncu aylardan itibarende haftada 2- 3 kez tam yumurta sarısı verileblir.. 1 yaşından sonra yumurta tam olarak çocuklarımızın beslenmesinin içinde en az haftada 3 gün olacak şekilde eklenmelidir.


Çocukların Yumurta Yemesinin 4 Önemli Faydası

1 )VİTAMİN KAYNAĞIDIR

Yumurta paketlenmiş halde bir çok vitamini içinde barındırır.

  • Vitamin B12
  • Vitamin B2
  • Vitamin A
  • Vitamin E

2) MİNERAL KAYNAĞIDIR

Yumurta demir , çinko ve fosfor , kalsiyum gibi minerallerin iyi bir kaynağıdır.

  • Demir çocuklaraın sağlığının korunmasında , kansızlığın önlenmesinde , zeka gelişiminde çok önemli bir mineraldir.
  • Çinko immün sistemi kuvvetlendirir, günlük enerjinin yüksek olmasını sağlar
  • Fosfor vücutta enerji metabolizmasında , büyüme ve gelişmede , nörolojik gelişimde , kemik ve diş sağlığı için çok önemli bir elementtir.
  • Bununla beraber bir çok eser elementte yumurta içinde bulunur. Bu eser elementlerden bazıları tirioid fonksiyonları için gerekli iyot , antioksidan bir element olan olan selenyumdur.
  • Kalsiyum özellikle kemik gelişiminde önemli bir elementtir.

3) DÜŞÜK KALORİLİ PROTEİN KAYNAĞIDIR

Orta boy bir yumurta 70 -85 kalori içerirken , 6,5 gr protein bulundurur. Çocukların hızlı büyüme ve gelilme döneminde olması nedeni ile yüksek oranda proteinle beslenmesi gereklidir. Yumurtanın çocuk beslenmesindeki yeri, onların büyüme ve gelişmesinde gerekli olan protein kaynağı olması nedeni ile çok önemlidir. Önemli noktalardan biriside yumurtanın organik olarak elde edilmiş olmasıdır. Sadece yem ile beslenen tavukların ürettiği yumurtların doğal şartlarda gelişen tavukların ürettiği yumurtlar ile benzer özellikleri olmayacağı tartışılmazdır.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazan Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir .

Muayenehane Adresim : Altay Mahallesi, Söğüt Cd. No:12/5 Erland Residence Eryaman /Ankara

Tel: 0 (312) 283 26 91

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

comments

Çocuklar Yeterince Lifli Gıda Alıyor mu ?

Çocuklarınızla Birlikte Hareketlenin