Sağlık

Uyku

Annedeneme

No Comments

Çocuklarda Uyku Düzeni/Düzensizliği

uyku2

  • Yenidoğan bebeklerde ve yaşamın ilk aylarında bebeklerin bir uyku düzeni yoktur. İlk günlerde çoğunlukla uykuda geçerken takip eden günlerde uyanıklık durumu artış gösterir.

 

  • Bebekleri uyku düzenleri olmadığı için gündüz ve gece ne kadar uyuyacakları belli olmaz.Yenidoğan bebeğin uyku düzeni hakkında daha fazla bilgi için bu sayfayıda inceleyebilirsiniz.

 

  • Özellikle bebek 1 aylık olduktan sonra uyku belirtilerine dikkat ederek mümkünse her gün yakın saatlerde uyutmaya gayret edilmelidir.

 

  • Uyku öncesinde bebek sakin ve aydınlatması fazla olmayan loş bir ortamda 10-30 dk vakit geçirildikten sonra yatağına alınmalıdır.

 

  • Bebeğin uyuduğu ortamda yatması uyandığında korkmaması için daha uygundur. Bu nedenle bebek mutlaka uyuyacağı odada uyutulmalıdır.

Uyku Konusunda Sık Yapılan Hatalar

  • Uyumayan bebekler için sıkça kullanılan sallama, emzirme gibi davranışlar bir süre sonra uyku öncesi bir ritüel halini alacağı için dikkat edilmelidir.

 

  • Aç olan bebek emzirirken uyuyabilir fakat bebek uyusun diye emzirilmemelidir. Sallama bebek sakinleşene kadar yapılabilir ancak bebek sakinleşince ritim azaltılmalı hatta durdurulmalıdır.Bebek yatağına tam uyumadan konulmalı, bu şekilde uykuya dalması sağlanmalıdır.

 

  • Gece ağlayan bebek mümkün olduğunca hemen yerinden alınmamalı ve sallanmamalıdır. Bebek geceleri kısa süreler ile uyanırlar, bu uyanmalar saat başı olabilmektedir. Dolayısıyla bebeklerin gecede 6-9 kez kısa uyanıklıklar yaşaması beklenen bir durumdur. Bu dönemde bebekler herhangi bir aracıya (özellikle ebeveynin yanında bulunmasına) ihtiyaç göstermeden kendi kendilerine uyumayı, gece uyandıklarında da tekrar kendi kendilerine uykuya dalmayı öğrenirler. Bebeğin kendi kendini sakinleştirip uykuya dalması öğrenilen bir davranıştır.

 

  • Bebekle aynı odada yatan ebeveynler bebeklerin bu kısa uyanıklık dönemlerine artan duyarlılık gösterip bebeğin tam uyanıklığa geçmesine yol açabilirler. Tam uyanıklık sonrası tekrar uykuya dalma güçleşir ve bunun sık tekrarlanması geceleri uzun saatler boyunca bebeği ve aileyi zorlayan bir durum haline gelir.

 

  • Gelişimsel süreçte kendi kendine uykuya dalma ya da uykuyu sürdürmenin öğrenilememesi çocukluk çağı davranışsal insomnisi olarak tanımladığımız uyku sorununun gerçekleşmesine yol açar.

 

Çocuklarda uykunun önemi hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirisiniz.

Hakkında

Annedeneme

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00