Sağlık

Çocukların Yanlış El Yıkama Ürünlerini Kullanması

Sudaay Tat CS İçerik Editörü

No Comments

Biliyorsunuz ki aslında çocuklar için en önemli şeylerden  biri doğru el yıkama alışkanlığı. Ve daha iyi yıkamalar için farklı yollar var. Mesela alkol bazlı el dezenfektanları, çocukların mikroplardan korunmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır, ancak çocuklar bunları kötüye kullandığında, bu maddeler zarar verebilir. Yeni bir rapora göre, bu yanlış kulanımlar sonucu bazı çocuklarda göz tahrişi, kusma ve komaya giren çocuklar olduğu bildirilmiştir.

Ve hatta bazı çocuklar bunlardan zehirlendi. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin (CDC) raporuna göre 2011’den 2014’e kadar, ABD genelinde 12 yaş ve altındaki çocuklar için zehir kontrol merkezlerine 70.000’den fazla çağrı yapıldı.

CDC araştırmacıları, alkol içeren el dezenfektanlarının 65 binden fazla talep gördüğünü belirtti. Alkol bazlı el dezenfektanları alkollü içeceklerde bulunan etanol veya sürtünme alkolü olarak da bilinen izopropil alkol içerir. Ve bunlar da aslında çocuklara zarar veriyor.

Ve yine araştırmacılar, çağrıların 8 binden fazlasında, el dezenfektanı nedeniyle çocuklarının zarar gördüğünü belirtti. Rapora göre, bu zararların belirtisi yaşamı tehdit edici değildi ve daha çok göz tahrişi, kusma, mide ağrısı,öksürük içermekteydi.

Ancak, araştırmacılar, beş vakada çocukların komaya girdiğini ve üç vakada ise çocukların nöbet geçirdiğini belirtmiştir. Diğer ciddi sağlık etkileri, iki çocukta çok düşük kan şekeri ve diğer iki çocukta solunum oranının azalması veya durmasıydı. Yani aslında tehlike görüldüğünden daha ciddi.

Her ne kadar olayların yüzde 90’ından fazlası 5 yaşın altındaki çocuklarda ortaya çıkmış olsa da, araştırmacılar kasten el dezenfektanı tüketen de dahil olmak üzere daha büyük çocuklarda da vaka raporlarının olduğunu belirtmişlerdir. Ve hatta bu çocuklar genellikle kazara maruz kalan çocuklardan daha kötü sonuçlara sahip çıktı.Araştırmacılar da bu raporda “Büyük çocukların [alkol bazlı] el dezenfektanlarını kasıtlı olarak suistimal edebileceklerini ” öne sürdüler.

Ve şöyleki ilginç bir şekilde, araştırmacılar, 6-12 yaş arası çocuklar için el dezenfektanı ile ilgili olayların yaz aylarında ortaya çıkma olasılığının daha düşük olduğunu ve belki de çocukların okul yılı boyunca yada özellikle  grip mevsiminde ürünlere daha fazla ulaşma yetisine sahip olabileceğini keşfettiler.

Ortaya çıkanlara göre ellerin sabun ve suyla yıkanması tercih edilmesine rağmen, araştırmacılar alkol bazlı el dezenfektanlarının el hijyeni için bir sonraki en iyi seçenek olduğunu da belirtti. Araştırmacılar, çocukların bu el dezenfektanlarını doğru bir şekilde yetişkin gözetiminde kullanabilmelerinin, sorunları azaltmaya yardımcı olabileceğini yazdı.Ve özellikle el dezenfektanları, küçük çocukların onlara ulaşamadıkları yerlerde de saklanmalıdır.

Aynı zamanda araştırmacılar, “Alkol bazlı el dezenfektan ürünleri kullanırken, özellikle okul yıllarında bu ürünleri kötüye kullanabilecek daha büyük çocuklar için ebeveyn veya öğretmen denetimine ihtiyaç duyulabilir ” diye belirtti.

(Rapor, 50 eyalette yer alan zehir kontrol merkezlerinin 1 Ocak 2011’den 31 Aralık 2014’e kadar Ulusal Zehir Veri Sistemine rapor ettiği verilere dayanıyordu)

Kaynak; livescience.com/58090-hand-sanitizer-misuse-kids.html

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00