in

Çocuklarınızla Birlikte Hareketlenin

Harektesiz yaşam ya da sedanter yaşam dediğimiz durum , çok az hareket ederek , egzersiz yapmadan, genelde oturararak geçirilen yaşam tarzıdır . Erişkinlerde olduğu gibi hareketsiz yaşam çocuklarda da günümüzde çok sık rastlamaktayız.

Fazla korumacı anne babalar , binalarda yaşam , açık havada geçrilen zaman sonucunda   çocuğum dışarıda hasta olacak diye olan yersiz ve gereksiz korkular nedeni ile çocuklarımızı harektsiz yaşam tazrzına kendimiz yönlendiriyoruz.Bu sosyal ve çevresel şartlara ek olarak , çocuklarımızın yetiştirmesi gereken ödevleri , bağımlılık halinde olan televizyon izleme, bilgisayar ve tabletten oyun oynama gibi davranışların artmış olması hareketsiz yaşam tarzının sürekliliğini sağlayan çok önemli etkenlerdir.
Harektsiz geçirilen günlerin karşılığı kısa dönemde kilo , uyku problemleri , algılamada zayıflık iken uzun dönemde  günümüzde en önemli sağlık sorunlarının başlıca nedenidir .

Bu sorunların temelleri sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı nedeniyle çocukluk dönemlerinde atılmaya başlanmaktadır.

Çocukluk çağında hareketsiz yaşam tarzının en önemli sorunu obezitedir. Mart 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre ailelerin % 55 ‘inin çocuklarında obezite  sorunlarının olduğunun farkında olmadığı belirtilmiştir.

Obezitesi yaşam boyu devam eden bireylerin kalp damar hastalıkları , karaciğer hastalıkları  , eklem rahatsızlıkları ve bazı kanser türlerine yakalanma olasılıkları yüksek olduğu bilinmektedir.

Hem sosyal hem de sağlık sorunu kaynağı  olan az hareketli çok oturan çocuklar  yerine; hareketli ve enerjik çocuk modelini geliştirmek onların gelecekte sağlıklı bireyler olmasında çok önemli katkıları olacaktır.


Hareketli yaşam tarzı değişkliği için en önemli etken anne , babaların örnek davranışlarının farkında olmalarıdır. Hareketsiz , spor yapmayan , açık havada çok az zaman geçiren anne babası olan çocuklar doğal olarak onlara benzeyeceklerdir. Kendisi hareketsiz olan ebevynelerin , çocuklarından daha hareketli olmalarını beklemeleri biraz düşüncesizlik olacaktır.

Düzenli egzersizin ve hareketli yaşam tarzının çocuklara katkıları ;

 • Kaslarının esnekliĞİ, kuvveti artacaktır.
 • Motor becerilerinde ve dengelerinde gelişme sağlayacaktır
 • Kendine güvenlerinin artmasına  katkısı olacaktır
 • Farklı durumlarla karşılaştığıda çözüm üretebilme kapasitesini geliştirecektir.
 • Stres seviyelerini azaltacaktır.
 • Daha sosyal olacağı için insan ilişkilerinde daha başarılı olabilecektir.

Düzenli egezersiz sıklığını arttırmak için aşağıdakiler yapılabilir

 • Çocukları mümkün olduğunca ev dışında oyun oynamaya yönlendirmeliyiz
 • Televizyon , bilgisayar ve tablet gibi ekran bağımlılığı yapan aktiviteleri günde 1 – 1,5 saat ile kısıtlanmalıyız.
 • Arkadaşlarıyla serbest zaman geçirme fırsatlarını arttırmalıyız
 • Anne ve babalar onlarla beraber dış ortamda egzersiz , oyun , gezinti gibi faaliyetleri arttırabilirler
 • Oyuncak alırken ev içinde kullanılabilecek oyuncakların yerine , bisiklet , uçurtma, kaykay , scouter gibi dış ortam oyuncakları almaya özen gösterebiliriz.
 • Tabiki en iyisi sürekili ve düzenli , çocuğumuzunda seveceği bir sporu bilinçli olarak , eğitmen gözetiminde yapmalarını sağlamaktır

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazan Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir .

Muayenehane Adresim : Altay Mahallesi, Söğüt Cd. No:12/5 Erland Residence Eryaman /Ankara

Tel: 0 (312) 283 26 91

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

comments

Çocuk Beslenmesinde Yumurtanın Önemi

Çocuklar Spora Ne Zaman Başlamalılar ?