Okul Öncesi

Çocuklarınızla Oynayabileceğiniz Oyunlar

Sudaay Tat CS İçerik Editörü

No Comments

Çocuklarınızı yağmurlu bir günde nasıl oyalıyorsunuz? Sıkılmış çocuklar için evdeki aktiviteler nasıl olmalı? O zaman haydi bir bakalım;

Alfabe Oyunu

Bu oyunda amaç çocukların bildikleri oyunları ve aktiviteleri alfabetik olarak sıralaması ile oynanıyor ve oldukça eğlenceli. Çocukların kelime haznesi böyle genişliyor.

Kim Kimdir Oyunu

Bu oyun ile kartlara yazılı sorularla çocuklarınızın çeşitli tanınan isnanların özelliklerini sorgulamasını sağlıyorsunuz. Mesela ”James” kimdir,nedir,nerede yaşar şeklinde sorular soruyorsunuz ve çocuklarınız onları listeliyor.

oyun3

İskambil Oyunları

Çocuklarınıza eğlenceli birkaç iskambil oyunu öğretmekten kimseye zarar gelmez. Örneğin; Onlara pişti oynamayı öğretin. Emin olun oldukça zevk alacaklardır.

oyun1

Zar Oyunu

Bu oyunda ise zar attıkları zaman gelen numaraların toplanması ile gerçekleşiyor. Yani 5 tur sonunda en yüksel puana sahip olan kişi oyunu kazanıyor.

Araba Sayma Oyunu

Bu oyun aslında ev değil ama dışarıda araba gezilerinde oynanacak bir oyun. Bir yolculuk esnasında yolda gördükleri bir objeyi saymaları ile gerçekleşiyor. Amaç burda onalrı saymak. Mesela yolda kaç ağaç vardı? Kaç ev vardı? Diye devam eden bir oyun.

Matematik Oyunu

Bu oyunda amaç, sizin çocuklarınıza sorduğunuz işlemleri yaparak puan toplamaları ile gerçekleşiyor. Mesela onlara 1+5 kaç diye sorun ve her doğru cevap için 2 puan kazansınlar. 10 tur sonunda en yüksek puanı alan da oyunu kazansın.

Hatırlama Oyunu

Bu oyunda çocuğunuza bazı kartlar gösteriyorsunuz ve daha sonra o kartları hatırlamasını söylüyorsunuz.Mesela şu soruyu sorun ” Bir önceki kartta ne vard? Ne hatırlıyorsun?” diyerek bu şekilde sorular ile çocuğunuzun hafızası güçleniyor.

oyun

Parti Oyunu

Çocuğunuz ile evde küçük eğlenceli partiler düzenlemeye ne dersiniz? Böyle partiler ile hem siz hem onlar eğlenir.

Evet peki ya siz bunlardan hangisini deneyeceksiniz?

Güvenli oyuncak seçimi için faydalı olabilecek yazımıza burdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca oyun terapisi hakkında faydalı bir yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00