in ,

DOĞUM SONRASI SÜTÜM GELMİYOR ENDİŞESİ YAŞAYANLARA!

Hemen hemen bütün annelerin yaşadığı ortak kaygı acaba sütüm gelecek mi? Bebeğime yetecek mi?… gibi sorular. Sevgili anneler 9 ay boyunca yaşadığınız serüveni emzirerek taçlandırabilirsiniz.Emzirmek size ve bebeğinize verilen en güzel hediyedir.Anne sütü sizi yenileyen, bebeğinizi ise mükemmel yapan bir iksirdir.

Sütünüzün gelmesini sağlayan hormon Oksitosin hormonudur. Oksitosinle aranızı iyi tutmanız lazım. Karşılıklı biraz sevgiyle çözeceksiniz bu işi. Süt akışı kanallar boyunca süt bezleri çevresindeki kasların kasılması ile olur. Bu kasılmayı sağlayan oksitosin hormonudur. Normal doğumlarda evet bu hormon daha otomatik olarak devreye girer doğrudur,ancak oksitosin refleksine yardım eden çok etken vardır :

*Bebek için sevgi  dolu düşünceler

*Bebeğin sesi

*Bebeğin görüntüsü      

*Güven

*Sıcak bir duş

*Ilık bir şeyler içme

*Memeleri ısıtma

*Meme uçlarını uyarma

*Memelere masaj yapma

*Sırt masajı

Engel olan etkenler ise:

*Kaygı

*Stress

*Ağrı

*Şüphe

Lütfen sütüm gelecek mi kaygısı şüphesi ve stresi taşımayın. Çözümü var!

Kendinize güvenin, bebeğinizin sesini duyduğunuz ve kendisini gördüğünüz  anda bebeğinize de güvenin. İkiniz bu işi beraber yapacaksınız….

Her ağladında bebeğinizi emzirmeye teşvik etmelisiniz ortalama bebeğiniz 15-20dk doygunluk süresine ulaşır. Bazen emme süresi kısa sürerse tekrar emzirmeye başladığınız zaman kalan göğsünüzden devam etmeniz gerekir ki hem bebişiniz doysun hemde sizin  süt deponuzun tekrardan dolsun.

Ne kadar su o kadar süt !!!Ortalama 2-3 lıtre su içmeniz yeterli olacak.Günde 2-3 bardak rezene ise süt miktarınız arttırarak bebeğinizinde rahat gaz çıkarmasını sağlayacak.Ve her emzirme sonrası 1 bardak su(limonata,ayran,süt vb…..) Protein yönünden zengin gıdalarla destekledinizmi kendinizi değmeyin süt miktarınıza…

Bu arada tatlılar,karbonitratlı gıdalar süt miktarınızı arttırmayacak hamilelik dönemi gibi kilo almanızı sağlayacak.Aman dikkat!!!

Hepinize bol sütlü günler…..

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazan Doğum Koçu Naile KAPLAN

Merhabalar....
19 Mayıs Ordu Sağlık Yüksekokulu 2007 hemşirelik bölümü mezunuyum.2007 den bu yana özel hastanelerde çalışmaktayım.2016 yılında anne olduktan sonra yeni anne adaylarına daha iyi yardımcı olabilmek için doğum koçluğu ve eğitici eğitimi aldım.Bu blogdaki yazılarımı mutlu bir gebelik geçirmek isteyen anne adayları ile paylaşmak istiyorum....
Çalışma Adresi : Lokman Hekim Ankara Hastanesi
Tel: 4449911

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

comments

NEDEN DOĞUM KOÇU?

Gebelik İstiyorsanız !…