in

Doğumu Planlamak – Gebelik Öncesi

Bir bebeğe sahip olmayı düşündüğünüzde , sizin bunun için yetersiz olabileceğiniz düşüncesine kapılabilirsiniz. Bu düşünceyi ilk defa ebeveyn olacak bir çok kişide düşünmüştür. Bebek sahibi olmak hem çok zevkli ve güzel bir duygu iken fiziksel olarak da yıpratıcı olabilir. Gebeliğinizi planlamaya başladığınız ilk dönemden itibaren bir kadın doğum uzmanına gitmeniz sizin için oldukça önemlidir. Gebelik öncesi balanacak folik asit takviyesinin nöral tüp defektlerinden koruyuculuğu olduğu bilinmektedir.

GEBELİK ÖNCESİ YAPMANIZ GEREKENLER

1) Bir kadın doğum doktoruna gitmeniz gereklidir. Burada gebelik ile ilgili düşüncelerinizi paylaşmalısınız. Doktorunuza kronik bir hastalığınız hakkında ve ya  genetik geçişli hastalıkarınız hakkında bilgi vermeniz sağlıklı bir gebelik süreci ve sağıklı bir çocuk sahibi olmak için önemlidir. Kadın doğum doktorunuz bu kontrolde sizden genel kan tahlillerinizi , hormonal dengenizi değerlendirmek isteyebilir. Nörol tüp defektlerinin azaltılması amacıyla folik asit takviyesi başlayabilir.

2) Diş sağlığı : Gebelik öncesi çürük ve ya sorunlu dişleriniz için bir diş hekimine gitmeniz uygun olacaktır. Çünkü çürük dişlerin prematüre doğum ( erken doğum ) ve düşük doğum ağırlıklı bebekler ile ilişkisi olduğu bilinmektedir.

3) Sigara ve ya alkol kullanmamalısınız: Gebelik öncesi ve gebliğiniz sırasında sigara kullanmamalısınız.

Gebeliğiniz süresince sigara içmeniz bebeğinize az oksijen gitmesine neden olacağı için , onun gelişimini etkileyebilecek , onun düşük doğum ağırlığında doğmasına ve , prematüre doğmasına neden olabilir.

Alkol kullanımı ise özellikle ilk 3 ayda alkol kullanılması fetal alkol sendromu denen bir duruma neden olabilir. Bu sendromunda yüz anormallikleri , beyin gelişiminde bozukluklar , düşük doğum ağırlığı , işitme problemleri görülebilir.

4) Kafeini azaltmalısınız : Günde ikiden fazla kahve ya da gazlı , kolalı içecekler içilmesi düşük yapma riskinizi arttırmaktadır.

5) Sağlıklı Ve Akıllı beslenmelisiniz:  Gebelik öncesi ve gebelik döneminde sağlıksız besinleri tüketmenin akıllıca olmadığı kesin. Bu dönemde besinden fakir , enerjiden zengin gıdalarla beslenmek , boş kalori almak anlamına gelir. Her gün mümkün olduğunca bol meyve , sebze , tam tahıllar ve sağlıklı proteinden zengin besinlerden tüketmelisiniz.

6) Fazla kilolarınız sorun olabilir : Fazla kilolu ya da obez bir gebe olamak gebelik şekerine ya da preeklampsi denen duruma neden olabilir. Gebelik öncesi fazla kilolarınızı azaltmanız ya da en azından yeni kilolar almamanız önerilir.

7) Gebelik öncesi kullandığınız bikisel , tıbbi ilaçlarınızı doktorunuza söyleyiniz. Çünkü bu iaçlardan bazıları bebeinizi etkileyebilir.

8) Deniz ürünleri bolca tüketmeye çalışın : Hafada en az iki gün balık yiyin. Balık sağlıklı omega 3 ve kaliteli protein kaynağıdır.

9) Spor yapın : spor sadece kilo vermek için değil , sağlıklı ve kolay bir gebelik ve doğum için de önemldir. Tabi spordan kasıt ağır ekzersizler yerine yürüyüş gibi hafif aeorobik egzersizlerdir. Konuyla ilgili spor eğitmenleri ile görüşebilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazdı Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olarak Sincan Lokman Hekim Hastanesinde çalışmaktayım.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

comments

Gebelikte Balık Yemek Güvenilir mi ?

FETAL ALKOL SENDROMU

Fetal Alkol Sendromu Nasıl Anlaşılır ?