Sağlık

Ekran Süresini Fazla Tutmak Çocuklar İçin Zararlı

Sudaay Tat CS İçerik Editörü

No Comments

Çocuğunu televizyona hapseden her aile bireyi aslında birer suçlu. Belki meşgul bir hayatınız var ama çocuklar oyalansın diyerek onları bu şekilde yönlendirmek aslında hayatınızın en büyük hatalarından. Oysa şunu biliyoruz ki bu yaşam aslında çocuklarımızı obeziteye yönlendiriyor. Aynı zamanda New York Üniversitesi’nden yeni bir araştırma geldi ve dediklerine göre, ekran süresinin fazla olması çocukların okul hayatlarını da olumsuz etkiliyor. Çocukların derslere odaklanmasını engelliyor.

Ve yapılan bu araştırma sonucu Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) bir tavsiye verdive diyorki; 2 ila 5 yaş arasındaki çocukların günde sadece bir saat ekrana bakmaları yeterli ve fazlası gereksiz.Ama sanırım çoğu ebeveyn bunu henüz gerçekleştiremiyor ve çocuklarını uzak tutamıyor ekrandan. Ve bu konuyla ilgili NYU Steinhardt’daki Uygulamalı Psikoloji Bölümü’nde doktora adayı olan bu yeni çalışmanın baş yazarı Andrew Ribner, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Çalışmalar, çocukların genellikle tavsiye edilen miktardan daha fazla ekrana baktıklarını gösteriyor ve çok yaygın olan akıllı telefonlar,tabletler de çocukları daha bağımlı hale getiriyor.’’

Araştırmacılar farklı geçmişlere sahip 807 anaokuluna baktı. Çocukların ebeveynlerinin aile gelirlerini ve çocukların günlük olarak izledikleri TV saatlerinin sayısını bildirdi. Ve daha sonra katılımcıların, matematik, temel harf ve kelimeleri anlama, çalışma belleği, bilişsel esneklik ve engelleyici kontrol gibi temel bilişsel ve sosyal-duyuşsal yetkinlikler konusunda temel okul-hazırlık becerilerini değerlendirdiler. Ortaya çıkan duruma göre çocuklar iki saatten fazla televizyon izlediklerinde, anaokulu hazırlıkları olumsuz yönde etkilendi. Aile gelirleri azaldıkça, televizyon izleme ve okul hazırlığı arasındaki bağlantı da artmıştır.

Ve ilginç bir şekilde, araştırmacılar, yüksek gelirli evlerde okul hazırlığı ile televizyon izleme arasında hiçbir bağlantı olmadığını belirtmiştir (dört kişilik bir aile için yılda yaklaşık 127.000 dolar). Araştırmacılar, yüksek gelirli ailelerden gelen çocukların daha fazla eğitim içeriği izlediklerini ve ebeveynlerin öğrenmeyi teşvik ettiği programları çocuklarına izlettikleri kanısına varıldı.

Kanadalı ‘’Université Sainte-Anne’nin’’ ortak yazarlarından biri olan Caroline Fitzpatrick, “Sonuçlarımız, çocukların ekran zamanını çevreleyen koşulların öğrenmeye olan isteklerini etkileyebileceğini gösteriyor.’’

Kaynak; https://parents.com/health/parents-news-now/too-much-screen-time-may-make-kids-less-ready-for-kindergarten/

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00