in

Ekstra Vitamin Gerekli mi ?

Little girl leaning on the table with a bowl of vegetables - isolated

Amerikan pediatri akademisi uzmanlarına göre çocuklarınız sağlıklı beslendiği takdirde multivitamin takviyesine ihtiyaçları olmaz. Ama eğer yeterince et ya da balık yemiyorsa, demir içerikli gevrekler, bakliyatlar, yeşil sebzeler ya da takviye gıdalar verebilirsiniz. Çocuğunuzun yeterli vitamini alıp almadığını anlamanın en iyi yolu doktor kontrolleridir.  

Doktorunuz multivitamin önerse de önermese de çocuğunuz her zaman ekstra D vitaminine ihtiyacı vardır. Ekstra D vitamini vücuttaki kalsiyum ile fosfor emilimini sağlayarak kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Gün ışığından uzak kalındığında yeterli D vitamini alınamaz, bu durumda vücut kalsiyum ve fosfordan daha az yararlanabilir.


Çoğu multivitamin D vitamini de içerir. Bu yüzden doktorunuz multivitamin öneriyorsa çocuğunuzun ekstra D vitamini ihtiyacı kalmaz.

Yazan Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir .

Muayenehane Adresim : Altay Mahallesi, Söğüt Cd. No:12/5 Erland Residence Eryaman /Ankara

Tel: 0 (312) 283 26 91

Çocuklarda Suç ve Ceza

Her Çocuğun İhtiyacı Olan 10 Besin