Takipte Kalın! Cocuklara Sağlık ile çocuklarımızı birlilkte büyütelim.

Ekstra Vitamin Gerekli mi ?

Little girl leaning on the table with a bowl of vegetables - isolated

Amerikan pediatri akademisi uzmanlarına göre çocuklarınız sağlıklı beslendiği takdirde multivitamin takviyesine ihtiyaçları olmaz. Ama eğer yeterince et ya da balık yemiyorsa, demir içerikli gevrekler, bakliyatlar, yeşil sebzeler ya da takviye gıdalar verebilirsiniz. Çocuğunuzun yeterli vitamini alıp almadığını anlamanın en iyi yolu doktor kontrolleridir.  

Doktorunuz multivitamin önerse de önermese de çocuğunuz her zaman ekstra D vitaminine ihtiyacı vardır. Ekstra D vitamini vücuttaki kalsiyum ile fosfor emilimini sağlayarak kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Gün ışığından uzak kalındığında yeterli D vitamini alınamaz, bu durumda vücut kalsiyum ve fosfordan daha az yararlanabilir.

Çoğu multivitamin D vitamini de içerir. Bu yüzden doktorunuz multivitamin öneriyorsa çocuğunuzun ekstra D vitamini ihtiyacı kalmaz.

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR
Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir. Muayenehane Adresim : Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı mah. Kanuni Sultan Süleyman Cad. No: 2/5 Çayyolu/Çankaya/Ankara İletişim: 0 (312) 283 26 91