Takipte Kalın! Cocuklara Sağlık ile çocuklarımızı birlilkte büyütelim.

Emzirmenin Psikolojik Yararları

Yenidoğan bebeğiniz, karanlık, sıcak bir ortamdan gürültülü, yeni kokuların olduğu, parlak ışığın bulunduğu dış dünyaya alışma sürecinde en yakını olan annesinin fiziksel varlığına ihtiyaç duyar. Hep orada olacağını bilmesi onun güven duygularını geliştirir.

Onu kollarınıza aldığınızda, vücudunuzdan bir parça ile beslendiğinde sevildiğini hisseder. Doğum öncesi ve doğum sonrası hayatta sizin hep yanınızda olacağını düşünür. Her ihtiyacının karşılanacağını bilir, öğrenir.

Emzirme vücudunuzda hormonların salgılanmasına neden olarak annelik duygularının gelişmesine yardımcı olur. Bu duygusal bağın oluşması ve sizden aldığı besinler onun hayata daha sıkı bağlanmasına yardımcı olur. Emzirme; gelecekte bebeğinizin büyüme dönemlerinde de  aranızda daha yakın bağ oluşmasını sağlayacak .

 

 

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR
Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir. Muayenehane Adresim : Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı mah. Kanuni Sultan Süleyman Cad. No: 2/5 Çayyolu/Çankaya/Ankara İletişim: 0 (312) 283 26 91