Hafta hafta hamilelik, Sağlık

Gebelikte 11. Hafta

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

No Comments

11 haftalık gebelik dönemine girdiniz. İlk üç aylık döneminizi tamamlamaya bir hafta daha yakınsınız! İşte bu hafta hakkında düşünülecek şeylerin bir listesi. Anne Karnında Bebek Gelişimi Hafta Hafta Gebelik kategorisinde önceki dönemde ne olduğu ya da daha sonra neler olacağı ile ilgili bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Bebeğiniz rahminizin içinde hızla büyürken, fiziksel görünümünüzde gözle görülür değişikliklerin gerçekleşmesi hala yavaş olabilir. Bununla birlikte, bazı kadınlar saçlarında, tırnaklarında, ve saç uzamasında artış gibi değişiklikler fark ederler.
Bunlar hamilelik sırasında normal kabul edilir. Sağlık doktorlar bunun neden oluştuğundan tam olarak emin değiller ama bunun dolaşımdaki veya hormon değişimlerindeki artışa bağlı olduğuna inanıyorlar.

11 Haftalık Gebelik Bebeğinize neler oluyor?

11 haftalık gebelik bebeğinizin kafası, tüm uzunluğunun neredeyse yarısını oluşturur. Hem parmaklar hem de ayak parmakları 11. Haftayla birlikte ayrıldı. Bebeğin cildi hala çok şeffaf ve kemikler sertleşmeye başladı. Dış cinsel organlar neredeyse tamamen oluşmuştur ve birkaç hafta içinde bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Ayrıca, bebeğinizin hareket ettiğini hissedemeseniz bile bebeğiniz çok aktiftir.

hafta hafta gebelik

11 Haftalık Gebelik Bebeğin Ne Kadar Büyüdü?

Bebeğiniz 2 inçten (6.35 cm) uzundur ve yaklaşık yarım ons (14.17 gram) ağırlığındadır.

Bu hafta için ne plan yapmalısınız?

Bu ilk birkaç hafta boyunca sabah bulantılarından muzdaripseniz, kilo almak yerine kilo vermiş olabilirsiniz. Endişelenmeye gerek yok; Çoğu kadın ilk trimesterde sadece 1.3 ila 1.8 kilogram kazanır.

Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Koleji (ACOG) hamilelik sırasında 11.3 ila 15.9 kilogramlık kilo artışı önermektedir. Ne kadar kazanmanız gerektiğini öğrenmek için kilo alma hakkında daha fazla bilgi edinin.

11 Hafta Hamileliğinizi daha İyi Hale Getirmek İçin İpuçları

11 hafta gebelik döneminde çoğu hamile kadının hamilelik sırasında seyahat ile ilgili birçok sorusu var. Hamileliğiniz ile ilgili herhangi bir gebelik komplikasyonu veya endişesi olmadığı sürece, hamileliğiniz sırasında seyahat etmek genellikle güvenlidir.

Hamilelik sırasında seyahat için ideal zaman ikinci üç aylık dönemdir. Bunun nedeni çoğu durumda ilk trimesterde sabah bulantıları geçiriyor olmanız. İkinci ü. aylık dönem de hamileliğin geçmesi zorlaşan sonraki aşamalarından önce geliyor.

Annenin partneri için ipuçları

Hamilelik kitabını düzenli olarak okumak için zaman ayırın. Bu, eşinizin hamilelikle ilgilendiğinizi bilmesini sağlar. Bu aynı zamanda ikinize de korkularınız ve heyecanlarınızı birbirinizle tartışmak için fırsat sağlar.

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00