Gebelik

Gebelikte 20. Hafta

Hilal Sert CS İçerik Editörü

No Comments

Hamileliğinizde yarı yolu geçtiniz! Yirminci hafta hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Uterusunuzun üst kısmı şimdi göbek deliğinizle aynı seviyede. Hamileliğinizin geri kalanında haftada bir 250 – 300 gr kazandırabilirsiniz. 

Kilo miktarı, hamilelik öncesi kilonusuna bağlı olarak az ya da çok olabilir. Doktorunuz veya ebe, sağlıklı bir oranda kilo alıyorsanız ve yeme ve aktivite düzeyinizde herhangi bir ayarlama yapmanız gerekiyorsa bunu size bildirmelidir.

Bebeğiniz ne kadar büyük?

Bebeğiniz yaklaşık 20  cm uzunluğundadır ve yaklaşık  255 gr ağırlığındadır.

Bebeğinizde neler oluyor?

Bebeğiniz vernix caseosa adlı beyaz bir maddede kaplıdır. Bu madde, bebeğinizin cildini, amniyotik sıvı içinde iken tahriş edilmesine karşı korumaya yardımcı olur. Ayrıca doğum sırasında bebeğin doğum kanalından geçmesine de yardımcı olur.

Bebeğiniz, bebeğinizin ilk pasaklı bezini oluşturacak koyu yeşil veya siyah, yapışkan bir madde olan mekonyum üretmeye başlıyor. Bazı bebekler rahim içinde veya doğum sırasında mekonyum yutabilir.  Mekonyum, dökülen cilt, saç gibi hücre artıkları, yutulan amniyotik sıvı ve sindirim salgılarından oluşur.

Bu hafta için ne plan yapmalısınız?

Bebeğinizin doğumunu düşünmeye başlama zamanı. Bu hayatınızın en unutulmaz ve heyecan verici deneyimlerinden biri olacaktır. Bu özel gün için umutlarınızı ve dileklerinizi düşünerek biraz zaman harcamak isteyeceksiniz.

Bir yazı yazmaya başlayarak, doğumunuz için düşüncelerinizin ve planlarınızın çoğunu yazmayı deneyin. Yazdığınız yazı, fikirlerinizi önceliklendirmenize ve ifade etmenize yardımcı olacaktır. Doğum planı oluşturmak, doğumunuz sırasında size destek sağlayacak olan tüm insanlara arzularınızı açıkça ifade etmenize yardımcı olabilir.

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları

Diyetinizde yeterli besin aldığınızdan, özellikle de demirde zengin besin aldığınızdan emin olmanızın hayati önemi olduğunu unutmayın. Bebeğinizde hemoglobin üretimine yardımcı olduğu, annede  düşük doğum ağırlığı ve erken doğumları önlediği için demir alımında bir artış gereklidir.

Hamileyken, günde 27 ila 30 mg demir almanız gerekir. Demir önemlidir çünkü kan hacminiz bebeğinizi telafi etmek için genişledi.

İyi demir kaynakları şunlardır:

 • Yağsız kırmızı et
 • Kuru fasulye
 • Ispanak
 • Kurutulmuş meyveler
 • Buğday tohumu
 • Yulaf ezmesi
 • Demir takviyeli tahıllar

Baba adayı  için ipuçları

Siz ve eşiniz, bebeğin odasını dekore etmek için bir tema üzerinde karar vermiş olabilirsiniz ya da olmayabilirsiniz. Bebeğinizin cinsiyetini biliyor olun ya da olmayın, şimdi bu hazırlıklara başlamak için harika bir zaman.

Partnerinize nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 • Çocuk odasını boyayın.
 • Beşiği odaya birlikte yerleştirin.
 • Bebeğe özel ürünler için  alışveriş yapın.
 • Dolapları ya da depolama alanlarını temizleyin, böylece anneler bir şeyler “dağınık” gibi hissetmez.

Önemli olan, yapabileceğiniz herhangi bir şekilde ona yardım etmektir.

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00