Gebelik

Gebelikte 5. Hafta

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

No Comments

Dört ile yedinci haftalar arası çoğu kadının hamile olduğunu keşfettikleri zamandır.

Hamilelik nasıl hesaplanır?

Hamileliğin hesaplanması konusunda kafa karışıkları olabilir. Kadınların çoğu, yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğini tam olarak bilmediği için gebelik, son adet döneminin ilk gününden (SAT) belirlenir. Bu hesaplama yöntemi ile hamileliğiniz yaklaşık 40 hafta sürecek.

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Muhtemelen, şu anda çevrenizdekiler için fark edilebilir herhangi bir değişiklik yoktur. Bu dönemde sabah bulantısı gibi hamilelik belirtileri görmeye başlayabilirsiniz. Hamile kadınların yaklaşık %50’si sabah bulantısı geçirir.
Sabah bulantıları, normal olarak hamileliğin 6. haftasında başlar, ancak bununla nasıl başa çıkacağınıza hazırlanmak için 5. hafta erken bir zaman değildir. Bulantılar; sabahları, gün içinde ya da akşamları yaşanabilir.
Eğer sabah bulantılarınız çok şiddetliyse, sürekli olarak istifra ediyorsanız ve midenizde hiçbir şey tutamıyorsanız, hiperemezis gravidarum olma olasılığı hakkında doktorunuza danışın.

Bebeğinize neler oluyor?

Bebeğiniz bu noktada bir bebekten daha çok bir iribaş gibi görünüyor. Bebeğinizin kalbi sürekli bir ritimde atıyor ve göz ve kulak haline gelecek yapılar oluşuyor. Fetal iskelet de oluşmaya başlıyor.

Bebeğiniz ne kadar büyük?

Bebeğiniz hala çok küçük, 3 milimetre uzunluğunda. Bu noktada, bebeğinizin uzunluğu başın tepesinden poposunun altına kadar ölçülür. CRL ölçümü 20 haftalık gestasyona kadar kullanılır, bu noktadan sonra ölçüm tekniği CHL olarak değişecektir.


Bu hafta için ne plan yapmalısınız?

İlk doğum öncesi ziyaretiniz için hala bir randevu ayarlamamışsanız bunu yapmalısınız. Hala doktorlar ve / veya ebeler ile görüşüyorsanız, sizin doktorunuz olacak kişiyi seçmek için seçeneklerinizi daraltmanın tam zamanı.

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları

Ne kadar kilo almanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Amerikan Obstetrisyen ve Jinekologlar Koleji , gebelik sırasında gebe kaldığında normal kilolu olan kadınlar için 11.3 – 15.9 kilogram almayı önermektedir.
Kilosu az olan kadınların yaklaşık 15,4 kilogram kazanması gerekirken, kilolu kadınların yaklaşık 9 kilogram alması gerekir.

Baba adayı için ipuçları

Sorulmadan ev işlerine yardım etmeyi deneyin. Bu, yerleri süpürmek, çöpü çıkarmak, bulaşıkları yıkamak veya en sevdiği yemeği yapmak kadar basit olabilir. Özellikle doğumda ve bebeğin gelmesinden sonra ona yardımcı olmaya hazır olun. Yeni doğmuş bebeğinize bakmak gerektiğinde, mümkün olabildiğinden daha fazlasını yapabileceğinizi keşfedeceksiniz.

⇐ GEBELİĞİN 4. HAFTASI                                                     GEBELİĞİN 6. HAFTASI ⇒

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00