Çocuk Gelişimi

Her Çocuğun İhtiyacı Olan 10 Besin

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

No Comments

Her Çocuğun İhtiyacı olan 10 Besleyici Madde ( 2 ila 4 yaş arası)

Kalsiyum: Çocukların kemik ve diş gelişimine yardımcı olur, sinir ve kas fonksiyonlarının sağlıklı olmasını sağlar,  bedenin yiyecekleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur.  

Temel Yağ Asitleri .(Esansiyel Yağ Asitleri): Hücrelerin oluşturulmasını sağlar, sinir sistemini güçlendirir, kardiyovasküler sisteme yardımcı olur, vücut direncini arttırır ve bedenin besleyici yiyecekleri emmesini sağlar. Sağlıklı beyin ve göz gelişimi için de gereklidir.

Demir: Kanda oksijenin taşındığı kırmızı pigmentlerin yani hemoglobin ve kaslarda oksijen depolamaya yardımcı olan kas sıvısının üretimi için gereklidir. Demir eksikliği yorgunluk, iştahsızlık, zayıflık, ve dikkat dağınıklığına neden olan anemiye yol açar.

Magnezyum: Kemiklerin güçlü olmasını sağlar, kalp ritminin düzgün olmasını sağlar, direnci arttırır ve kas ile sinir fonksiyonlarına yardımcı olur.

Potasyum: Sodyum ile birlikte bedenin su dengesinin doğru olmasını sağlar bu kan basıncının korunmasına da yardım eder. Kas fonksiyonlarının ve kalp ritminin ileriki yıllarda da düzgün olmasını sağlayarak böbrek taşı ya da osteoporoz riskini azaltır.

A Vitamini: Görme ve kemik büyümesinde önemli rol oynar; bedeni enfeksiyonlardan korur; saç, tırnak ve deri gibi hücre ve dokuların sağlıklı gelişmesine yardımcı olur.

C Vitamin: Kırmızı kan hücrelerinin, kemiklerin ve dokuların oluşmasını ve bakımını sağlar; çocuklarınızın diş etlerinin sağlıklı olmasını, damarlarının güçlü olmasını sağlar, morarmaları azaltır; iyileşmeye yardımcı olur ve enfeksiyonları uzak tutar. Bedenin demir emilimini arttırır.

D Vitamin: Bedenin kalsiyum gibi mineralleri emmesini sağlar ve güçlü diş ile kemik oluşumuna yardımcı olur. Büyüme çağında kemik gelişimi için çok önemlidir. Ayrıca vücut direncinin artmasını sağlar, insülin üretimine yardımcı olur ve düzenli hücre büyümesini sağlar.

E Vitamin: Hücrelere zarar veren serbest radikallerin üretimini önler. Vücut direnci için önemlidir ve DNA yenilenmesi ve diğer metabolik süreçlerde de yardımcı olur.

Çinko: Sindirim, metabolizma ve büyüme için önemli olan 70 enzim için gereklidir.

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00