Çocuk Gelişimi

İyi Bir Anaokulu Nasıl Olmalı?

Sudaay Tat CS İçerik Editörü

No Comments

Anaokulu eğitimi, çocuğunuzun eğitim hayatına başlamasına destek olan yardımcı bir yan eğitimdir. Çocukların yeni bir yaşama başlamasına destek olur ve onları asıl eğitime hazırlar.

anaokulu seçerken dikkat edilmesi gerekeler

Neden Anaokulu?

Öncelikle iyi bir anaokulunun amacını düşünün. Pek çok yerde zorunlu olmasa bile insanlar neden çocuklarını anaokuluna yollamalı? Okul öncesi eğitim ile  çocuğunuza okul boyunca kullanacağı sosyal, duygusal, problem çözme ve çalışma becerilerini öğrenme ve uygulama fırsatları sunulmuş olur.

Çocuğunuz kim olduğunu yavaş yavaş aslında burada öğrenmeye başlar ve kendini tanır. Anaokulu işbirliğini öğretir; çalışma, öğrenme ve başkalarıyla birlikte olmayı öğretir. Çocukların çoğu doğal olarak meraklıdır, ancak bazıları bu merakı nasıl kullanacağını bilmezler ve işte anaokulu da çocuklara bunu öğretir.

İdeal Anaokulu Nasıl Olmalı ?

Sorduğunuz her eğitimci ve ebeveyn aslında size farklı cevaplar verecektir. Ancak bazı değişmeyen şeyler de var. Mesela çocuğunuzun dünya hakkında bilgi edinmeyi, bilgi toplamayı ve sorunları çözmeyi aslında anaokulunda öğrenmeli. Bu, çocuğun kendine olan güvenini arttırır.
Çocuklar anaokulunda kendi yaşıtları ile kaynaşır ve onlarla anlaşmayı da öğrenir. Bu sebeple onlar için her yaş grubundan çocuklara ait oyunlarda vardır. Çocuklara kitap sevgisini, okumayı sevmesini öğretmesi gerekir öğretmenlerin. Sizlerde çocuğunuz için iyi bir anaokulu seçerken bu unsurları göz önünde bulundurun.

Anaokulu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her okul her çocuk için mükemmel değildir. Bazı çocuklar daha fazla ilgi ile öğrenirler bazıları ise kendi kendilerine öğrenirler. Bu yüzden çocuğunuzun okul öncesi öğretmeniyle konuşun, birkaç okulu ziyaret edin ve karar vermeden önce müdür veya anaokulu öğretmeni ile konuşun.

Bazense çocuğunuzu anaokuluna nereye göndereceğiniz konusunda seçeneğiniz olmayabilir. Ama sizler doğru gözlemler ile doğru bir anaokuluna ulaşabilirsiniz. Tek tek tanışın okulda ki eğitimciler ile ve doğru yorumlara sahip olun. Birkaç hafta sonra hala endişeleriniz varsa, öğretmenle birebir konuşun. Öğretmene hedeflerini sorun ve öğretmenin felsefesini öğrenin. Bu sizlere daha da yardımcı olacaktır okul seçerken.

Bazen (ama nadiren) çocukların farklı bir öğretmene veya okula gitmeleri gerekir. Bu, çocuğunuzun öğretmen, müdür ve / veya başka bir profesyonel tarafından yapılan sınıf gözleminin sonucu olabilir. Bu karar alınırken nedenini ve sonuçlarını sorgulayın ki hızlı karar verilmemiş olsun. Çocuğunuza destek olmak da dikkat etmek de sizin elinizde çünkü.

Farklı bir eğitim yaklaşımı STEM yazısını okuyabilirsiniz.

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00