in

Kawasaki Hastalığı Nedir ?

Kawasaki hastalığı vücudun çeşitli bölgelerini etkileyen ve damarları etrafında yangıya neden olabilen nadir bir durumdur. Başlıca 1- 2 yaş çocuklarda görülür. Araştırmacılar etkenin bir bakteri veya virüs olduğundan şüphelenseler de henüz kesin bir organizma saptanamamıştır.

KAWASAKİ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Kawasaki hastalığı olan bir çocukta

  • Gözlerde kızarıklık , yangı
  • Kızarmış ve çatlamış dudaklar
  • Boyunda şişmiş lenf bezleri
  • El ve ayak derisinde soyulmalara kızarıklıklar
  • 5 günden fazla süren ateşi olur.

HASTALIĞIN SEYRİ

Kawasaki hastalığında 5 gün ve daha fazla süren ateş düşürücü ve antibiyotiklere yanıt vermeyen ateş vardır . Ateş 40 – 41 dereceyi bulabilir. Ateşi takiben bir süre sonra vücudunda döküntüler ortaya çıkar .

Diğer belirtiler arasında boyun lenf bezlerinin şişmesi , dudakların kuruması ve çatlaması , dilinin ve boğazının kızarmasıdır . Bir kaç gün sonra çocuğun ayakları ve ayak tabanları kızarır , şişer ve ağrılıdır. Bir kaç hafta içinde bu bölgelerdeki deri soyulmaya başlar.

Tedavi edilmezse hastalık 2 haftada kendiliğinden iyileşebilir. Ancak bu safha aldatıcıdır. Çünkü bu noktada hastalık kalbe kan akımını sağlayan damarları etkilemeye başlayabilir. Çocuğun kalp atımı hızlanabilir ya da düzensizleşebilir. Koroner arterlerdeki enflamasyon sonucu damarlarda anevrizma ( baloncuk ) oluşabilir.

TEDAVİ

Kawasaki hastalığının erken tanı ve tedavisi en iyi şekilde sonuç verecektir. Çocuk hastaneye yatırılarak damardan İVİG ya da gamaglobulin denilen bir kan ürünü verilecektir. Tedavi sonrası çocuğun şikayetleri 2- 3 gün içince düzelecektir.

Kawaski hastalığı tanısı konan çocuklara ilk iki hafta yüksek doz , daha sonra azaltılmış dozda olmak üzere 8 hafta süre ile aspirin verilmektedir.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazan Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir .

Muayenehane Adresim : Altay Mahallesi, Söğüt Cd. No:12/5 Erland Residence Eryaman /Ankara

Tel: 0 (312) 283 26 91

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

comments

Çocuklarda Allerji

Çocuklarda Ateşin Önemi Nedir ?