Sağlık

Kimyasalların Çocuk Hastalıklarına Etkisi

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

No Comments

Bu okuduğunuz sayfanın altında kısaca tanıtmaya çalıştığım bir sivil toplum örgütünün kimyasal ve çevresel etkilerin insan sağlığı üzerindeki etkilerini araştırmanızı sağlayacak bir kimyasal made indeksi.. Burada etrafımızda sıklıkla maruz kaldığımız kimyasal etkenlerin hangi hastalıkların oluşmasına katkıda bulunduğu hakkında bilgiler verilmekte. Kolay bir alfabetik toksik madde ve hastalık indeksi barındırmakta. Örneğin çocuğunuza ilaç vereceksiniz , içinde bir çok koruyucu vb etken madde dışı madde görüyorsunuz . Bu bilmediğiniz maddeleri araştırmanız için güzel bir site.. Mesela PARABEN, araştırın bakalım. Aşağıda linkini verdiğim sitenin içeriğinden bazı örnekleri de göstereyim.


CHE Toxicant and Disease Database

Siteye buradan girebilirsiniz.

CHE ‘ nin Misyonu : Sağlık ve Çevre Üzerine İşbirliği 2002 yılında kurulan, (The Collaborative on Health and the Environment -CHE-) kronik hastalık ve sakatlıklar ile bağlantılı çevresel faktörlere bilimsel ve kamu diyaloğun güçlendirilmesi için çalışan uluslararası bir ortaklıktır. CHE araştırmacılar, sağlık profesyonelleri, sağlıkları etkilenen gruplar ve insan sağlığı üzerindeki sosyal ve çevresel etkileri ile ilgili diğer kurumlar arasında işbirlikçi girişimler için bir katalizör görevi görür. Bu ilişkileri sayesinde, CHE yaşam boyunca insan sağlığı iyileştirmek için sistemik, çok faktörlü, yönelik eylemleri teşvik eder. CHE birincil faaliyetler şunlardır:

  1. Hastalık ve sakatlıkların oluşmasına katkıda  bulunan çeşitli çevresel faktörlerin gelişmekte olan bilimsel araştırma paylaşma;
  2. Bu bağlantılar ile ilgilenen çeşitli seçim arasında disiplinler arası ve kapsayıcı bir işbirliği geliştirilmesi;
  3. Yaşam boyunca sağlığını iyileştirmek için etkin eylemlerin kolaylaştırılması.

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00