Persentil Hesaplama

Persentil Hesaplama

Çocuk doktorlarının ve bebeklerin takibini yapan sağlık çalışanlarının büyüme ve gelişimi en iyi şekilde anlamaya yarayan yüzdelik dilimler şeklinde sonuçlanan bir değerlendirmedir.

Çocuğunuz Ne Kadar Büyük Veya Küçük?

Büyüme persentil hesaplama aracı, çocuğunuzun bedeninin aynı yaştaki diğer kız ve erkeklerle karşılaştırmasını gösterir. Çocuğunuzun kilosunu, boyunu (boy uzunluğu) ve baş çevresini girmeniz yeterlidir; her biri için yüzde cinsinden hesaplayacağız.

Persentil hesaplama bir toplumun aynı yaş ve aynı cinsiyetlerin ortalama değerlerinin karşılaştırılması ile o çocuk gelişimini değerlendirmeye yarar.

Bu, çocukların yüzde kaçının daha büyük veya daha küçük olduğunu gösteren bir sayıdır. Doktorlar, çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde büyüdüğünden emin olmak için bu numaraları zaman içinde izler.   .

Persentil Hesaplama Programı Kullanımı:

  1. Öncelikle çocuğunuzun cinsiyetini işaretlemeniz gerekmektedir.
  2. Çocuğunuzun doğum tarihini girin.
  3. Çocuğunuzun en son ölçülen boy, kilo ve baş çevresi ölçümlerini cm ve kg cinsinden giriniz.

Persentil Hesaplama Sonucunun Değerlendirilmesi

Çocuk takibi yapan profesyonel olarak bizler için, persentil hesaplama değerleri %10 – %97 arasını çocuk gelişimi için normal olarak kabul ederiz. Zaten persentil hesaplama sonuçlarımızda önemli değerleri koyu renkler ile belirtiyoruz. Doktorunuz ile görüşmeniz önerilmesi gerektiğini belirttik.

Tabi buradaki sonuçlar bir sağlık profesyonelinin değerlendirmesi ile kıyaslanamaz. En doğru bilgilendirmeyi bebeğinizi takip eden doktorunuz tarafından verilmesi uygun olacaktır.

Tahmini boy hesaplama içeriğimizi takip ederek, bebeğinizin tahmini boyunu hesaplayabilirsiniz. Tahmini boy hesabı için Çocukların Yetişkinlikdeki Tahmini Boy Hesaplama yazımızı okuyabilirsiniz. Bir başka yazıda ise bebeğinizin ilk yıllardaki büyüme durumunu öğrenebilirsiniz. İlk yıllarda çocukların büyümesi nasıl olmalıdır ?  Anne karnındaki bebeğinizin mucize yolculuğunu da Anne Karnında Bebek Gelişimi Hafta Hafta Gebelik yazımızdan okuyabilirsiniz. Büyümenin en önemli yılları ayrıca çocuklarımızın en önemli gelişim dönemini de içeriyor. İlk yıllar bebeğinizin beyin gelişiminin de çok önemli zamanı Beyin Gelişiminde Erken Dönem Deneyimleri  yazımızda onun boy, kilo gelişimi dışında beyin gelişimi konusunda da desteklemek isterseniz okuyabilirsiniz.

Yasal Uyarılar ve Sorumluluk sistemi içerisinde bulunan ve üretilen tüm bilgiler sadece bilgi amaçlıdır. Persentil hesaplama bilgisi, herhangi bir sağlık probleminin veya hastalığın teşhis veya tedavisi için kullanılmamalıdır.

 

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR
Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir. Muayenehane Adresim : Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı mah. Kanuni Sultan Süleyman Cad. No: 2/5 Çayyolu/Çankaya/Ankara İletişim: 0 (312) 283 26 91