Gebelik

Sezeryan Sonrası Emzirme – Doğru Emzirme Pozisyonu

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

No Comments

Günümüzde sezeryan ile doğum hızları normal yolla doğumla karşılaştırıldığında gittikçe artmaktadır. Bununla birlikte sezeryan doğum sonrası beslenme ve anne konforu sorunları da artmakta. Sezeryan daha önceden planlanmamışsa ve uzun bir normal doğum sürecinden sonra sezeryan kararı alınmış ise daha fazla sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Doğum eylemi sonrası sezeryan olduysanız, doktorunuz daha fazla dinlenmeniz ve kendinizi yormamanız konusunda sizi uyarabilir ve emzirmeyi ikinci plana atabilir. Bu durumda da anne sütü ile besleme yapamamanız sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Planlı bir sezeryan olduysanız zaten önceden karşılaşacağınız durumla ilgili bilgili olmalısınız.

Bu şekilde de olsa iyi haber aslında sezeryan doğum sonrası bebeğinizin beslenmesinde ciddi bir fark olamamasıdır. Vajinal yolla doğum yapıldığında sütünüz doğum sonrası hemen hazırdır. Tabiki ameliyat stresi ile sütünüzün gelmesi biraz gecikebilir, ancak biraz istirahat ve sonrasında kendinizi iyi hissettiğinizde sütünüz yine gelmeye başlayacaktır.

Ağrı Kesici Kulanımı

Sezeryan   sonrasında verilen bir çok ilacın anne sütü ile bebeğe geçmesine rağmen onu ciddi bir şekilde etkilemez. Sezeryan genel ya da  bölgesel anestezi sağlanarak yapılıyor. Bölgesel anestezi ise epidural bölgeye verilen anestezik madde ile sağlanıyor. Epidural anestezi , genel anesteziye oranla çok daha düşük oranda anestezik maddenin kan dolaşımınıa karışarak anneden bebeğe geçer. Bu durumda geçebilen az miktardaki anestezik madde bebeği geçici bir süre daha fazla uyumasına neden olabilir.

Bebeği Uyandırmak Önemlidir

Bebek bu durumda doğum sonrası daha az emebilir. Daha uzun süre uykuda kalabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında bebeği mümkün mertebe uyandırmaya çalışmalı, her gözünü açtığında bebeği emzirmeye teşvik etmelisiniz. Uzun süre uyandıramadığınızda ise kontrol için yardım almalısınız. Bu bir iki günlük uykulu dönemin uzun dönemde bir zararı olmaz. Ancak beslenmesini bozacak kadar uzun olursa yenidoğan sarılığı, bebekte hızlı kilo kaybına bağlı sıkıntılar ortaya çıkabilir.

Sezeryan sonrası ağrınızın kontrol altına alınması için damar içine verilen ilaçların bebeğin uykusunu getirmesi olasıdır. Ancak bu durumda da bu etkinin bebeğin emzirilmesi ve anne sütünü alması karşısında hiç önemi yoktur. Bununla birlikte ağrı süt salgılanmasını sağlayan oksitosin hormonunuzu baskılayarak sütünüzün akışını azaltabilir. Bu nedenle sezeryan sonrası ağrı kontrolü sütün arttırılmasında da önemlidir.

Rahat pozisyon önemlidir

Sezeryan sonrası emzirme için bir kaç yöntem kullanabilirsiniz. Burada önemli durum karnınızdaki sezeryan kesiğinin ağrısı ve ona zarar vermeden emzirme pozisyonunuzu ayarlamaktır.

emzirme pozisyonu

Arkanıza fazladan bir iki yastık alıp karnınızdaki kesiği zorlamadan bilinen emzirme pozisyonunda emzirebilirsiniz.

Ağrınız çok fazla ise bebeğinizin yüze size bakar şekilde yanınıza yatırarak baş bölgesini memenize denk getirerek bebeğinizin altını yastıkla destekleyerek, yatarak emzirebilirsiniz.

Anestezinin etkisi tamamen geçtikten sonra daha kolay hareket edebilecek hale geldiğinizde ise emzirme işiniz daha kolaylaşacak.

Tabi etrafınızda yardıma hazır bulunacak kişilerin olması da çok önemlidir. Bu dönemde emzirme için kısa süreliğine desteğe ihtiyacınız olabilir.

 

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00