Çocuk Gelişimi

Stor Ve Jaluzi Perdelerin İpleri Çocuklar İçin Tehlikelidir

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

No Comments

Günümüz modern evlerinde sıkça kullanılan, stor perdelerin potansiyel bir tehlike olduğu bilinmektedir. Ülkemizde de bu perdelerin ipleri çocuklarımızın boyunlarına dolanarak ölümlü kazalara neden olduğu görülmüştür. # güvenli çocuk

Çocukların güvenliği, açısından stor perde ve jaluzi gibi uzun ve serbest ipleri olan perdeler tehlikelidir.  Amerikan pediatri akademisinde yayınlanan yeni bir makaleye göre ,pencerelerdeki stor perdelerin iplerinin küçük çocuklar için ciddi boğulma riski oluşturduğu tespit edilmiştir.

Yayınlanan araştırmaya  göre, 1990 ile 2015 yılları arasında 6 yaşın altındaki yaklaşık 17.000 çocuğa ABD’li hastanelerin acil servislerinde bu perdelerin ipleri ile  boğulma yaralanmalarına karşı müdahale edilmiş.

Yaralanma riski küçük çocuklar arasında en yüksektir. Kordona dolaşan çocuklarda görülen boğulmalar, çoğunlukla çocuk bir ebeveyn bakımı altındayken ve 10 dakikadan az bir süre yalnız kaldığında meydana gelmiştir. Bu sürede ilgilerini çeken stor perdelerin  ipleri çocukların  boyunlarına dolandığı görülmüş. Bu dolanmaların üçte ikisi ölümle sonuçlanmış.

Stor perdeniz ve ya jaluziniz var ise çok dikkatli olmalısınız

Mümkünse bu perdelerinizin iplerinin güvenliği açısından tekrar değerlendirmelisiniz.

Aşağıda perde ipleri ile boğulmaların ne kadar çabuk olabildiğini gösteren, kurgusal bir video paylaşıyorum

Çocuk güvenliği ile ilgili diğer yazıları okuyabilirsiniz.

 

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00