Sağlık

Yeni Baba Olanlara Özel Bir Mesajımız Var

Hilal Sert CS İçerik Editörü

No Comments

Çocuğunuzun yeni doğduğu zaman sizin için zorlu olsa da, aynı zamanda son derece faydalı olabilir.

Önceliklerin Ayarlanması

Annelerin zaman zaman önceliklerini yeniden düzenlemeleri gerektiği gibi, babalar artık anneleri, bebeği ve diğer kardeşleri önemseyerek besleyici taraflarını daha fazla göstermek için altın bir fırsata sahipler. Her ne kadar babalar babalık için işten ayrılma seçeneğine sahip olmasalar da, bunu yapan ve bundan faydalananlar bunu paha biçilemez bulabilirler. Eğer ki anne evreninin merkezi olsaydı ve babam sadece bir süre sonra gelseydi, yeni bebeğin eve gelmesiyle baba aslında çok daha havalı bir hale gelebilir.

Önceliklerini (evde ve işte) ayarlayarak ve bunların üstesinden gelerek, baba yeni çocuğu ile olduğu kadar anne ile de bağını güçlendirebilir. Bir takım olarak çalışmak yani ebeveyn olmak çiftlerin yeni, stresli koşullarına ne kadar iyi uyum sağlayabileceklerine kendilerinin bile hayret etmesine sebep olabilir.

baby, beautiful, child

Takım çalışması

Tabii ki, bebeğin görünüşte sabit taleplerini dengelemek, diğer çocukların ihtiyaçları ve ev işleri her zaman kolay değildir. Bebeği emzirmek, altını değiştirmek ve ağlayan bir bebekle evde volta atmakla geçen geceler, her iki ebeveynin de çok yorulmasına neden olabilir. Ancak, ebeveynler eğer ekip olarak çalışırlarsa ve bir diğerinin uyuması, egzersiz yapması ve mutsuz olduğu zaman onu rahatlatmak için destek olmasıyla, daha az “kaliteli zaman” geçirmelerine rağmen aslında her zamankinden daha yakın hissedebilirler. Bazen birbiriyle çatışabilirler veya aralarında kıskançlık sorunları olabilir, neyse ki bu durumlar normal olduğu kadar da geçicidir. Hayat çok geçmeden bir kez daha kendinize zaman ayırıp cinsel yaşamınızı ve sosyal aktivitelerinizi normale döndürecek olan oldukça düzenli bir rutine yerleşir.

Bu arada, bebeğiniz uyurken ya da başka biri onunla ilgilenirken, birbirinizin arkadaşlığının tadını çıkarmak için birbirinize zaman ayırın. Unutmayın, bebeğinizin yanı sıra, sizin birbirinizi de kucaklama ve öpmeye hakkınız vardır.

adult, adventure, baby

Bebekle oynamak

Erkeklerin yeni bebeğin getirdiği değişikliklerle başa çıkabilmeleri için en iyi yol, yeni bebekle ilgilenme ve oynama konusunda mümkün olduğunca müdahil olmaktır. Fazla zamanınızı çocuğunuzla geçirdiğinizde, annesi ile olduğu gibi çocuğunuza da duygusal olarak bağlanırsınız.

Bu, annelerin ve babaların bebeklerle aynı şekilde oynadığı anlamına gelmez. Genel olarak, babalar bebeklerini uyandırır ve heyecanlandırırken; anneler genellikle hafif sallanma, sessiz etkileşimli oyunlar, şarkı söyleme ve yatıştırıcı faaliyetlerle çocuklarıyla zaman geçirirler. Bebeğin bakış açısına göre, her iki oyun stili de eşit derecede değerlidir ve birbirini güzelce tamamlar, bu da her ikinizin de bebeğin bakımına dahil olmasının neden bu kadar önemli olduğunun başka bir nedenidir.

 

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00