in ,

Bebeğin İlk Günlerinde  Kaka ve İdrar Miktarı Nasıl Olur?

Yenidoğan Bebekte İdrar Miktarı

Bebeğiniz doğum sonrası ilk 24 saat içinde idrar yapması gereklidir. İlk günkü idrar bebeğin doğum sonrası beslenmesine bağlıdır. Bebek çok erken , hatta doğum esnasında bile idrar yapabilirken, bazen biraz gecikme olabilir. İlk 24 saatte bir defa bile idrar yapması önemlidir. İlk 24 saati geçen idrar yapmama hallerinde doktorunuz bu durum ile ilgilenecektir.

bebeklerde isdrea miktarı

İdrar yapma sıklığı, İlk 1 – 2 . gün sonrası ise yine en önemli faktör beslenmedir. Beslenmesi iyi olan, iyi anne sütü alabilen bebekler 1 -3 saatte bir idrar yapmaya eğilimlidirler. Bazen havanın ya da evin çok sıcak olması nedeni ile sıvı kaybının daha fazla olması nedeni ile iyi beslense bile bebekler daha geç idrar yapabilirler.

İdrar yapma hiç bir zaman acı vermemelidir. İdrar yaparken acıyarak yaptığını hissederseniz doktorunuz ile görüşmelisiniz. Çünkü bu durum bir enfeksiyonun belirtisi olabileceği gibi, altta yatan başka nedenlerin de bir belirtisi olabilir.

bebek ayakları


Sağlıklı bir çocuğun idrarı genelde açık renkte sarıdır. Yenidoğan bebeğiniz,  bazen de 2- 3 aylık bebeklerde bile havaların sıcak olması ya da yeterince beslenemediği durumlarda idrarın çok konsantre olması nedeni ile idrar ile atılan kristaller bezlerinde görünür hale gelmeye başlar. Bu kristallerin varlığı, çoğu kez kan ile karıştırılırsa da genellikle vücut sıvı durumunun bozulmaya başladığını gösteren belirtilerdendir. İdrarda bu şekilde turuncu renk görürseniz yine doktorunuz ile durumu paylaşmalısınız.

yenidoğan bebek turuncu idrar

İdrarda gerçekten kan bulunması ve ya bebek bezi üzerindeki kanlı nokta asla normal değildir. Bu durum basit bir pişiğin kanaması olabileceği gibi, ciddi sağlık problemleri ile de ilişkili olabilir. Bu nedenle bu konuyu doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Bağırsak Hareketleri  – Yenidoğan Bebekte Kaka Sayısı

Hayatın ilk bir kaç günü bebeğinizin kakası mekonyum denilen siyah, koyu renkli bir şekilde olacak. Bu kaka 2- 3 gün içinde önce yeşilimsi renge, sonra da sarı renge dönüşecektir. Doğum sonrası bebekler aynı gün kaka yapabileceği gibi, 1- 2 güne kadar da kaka yapmayabilir. Kaka sayısı ve miktarı bebeğin beslenmesi ile ilgilidir. Çok iyi beslenen yenidoğanlar, her emzirme sonrası kaka yapabileceği gibi , günde 1 -2 kez de yapabilir. Doğum sonrası ilk 2- 3. gün kontrollerinde bebeğin beslenme durumu bebeğin tartı alımı ile belirlenecektir.

Kaka Rengi Nasıl Olur ?

Emzirilerek beslenen bebeklerin kakaları genelde açık sarı renkli, hardal sarısı gibi olurken kakanın içinde beyazımsı pütürlükler görülebilir. Bebekler ek gıdalara başlayana kadar kaka kıvamı cıvık – sulu olarak devam eder, ek gıdalardan sonra yavaş yavaş koyulaşmaya başlar.  Formül mama ile beslenen bebeklerin kakaları ten rengi de olabilir, sarı renkte olabilir. Formül mama ile beslenen bebeklerin kaka kıvamı anne sütü ile beslenen bir bebekten daha koyu olacak , ancak kabız şekilde olmayacaktır.

Anne sütü alan
MAma ile beslenen gaytası
Mama ile beslenen

Bebeğiniz anne sütü ya da formül mama ile beslenmesi durumunda çok kuru ya da sert dışkılamalarının olması onların yeterince sıvı almadığının, hastalık ya da ateş nedeni ile fazla sıvı kaybı olduklarının bir sonucu olabilir. Katı gıdalar başladıktan sonra gelişen kabız şeklindeki sert dışkılamaları genelde ya aşırı miktarda beslenmesi , ya da zamanından önce ek gıdaların başlanması nedeni ile oluşabilir. Mesela 12 aydan önce tam inek sütü verilmesi kabızlık yaptığının bilinmesi gibi.

Çocukların barsak hareketleri , kaka renkleri zaman zaman değişebilir.

Bazen kaka rengi yeşilimsi hale gelebilir. Bu anne sütü ile beslenen bir bebekte; annenin yediği gıdalar, kullandığı ilaçlar ile ilgili olarak kaka rengi değişik olabilir. Bazen nedensiz yeşilimsi renkte kaka yapabilirler. Mesela bebeğe demir damlası verildiğinde kakası yeşil renk olabilir. Anüs bölgesinde tahriş var ise kakanın etrafında kan çizgileri görülebilir. Ancak kakasında çok miktarda kan, mukus ve ya sulu kaka yapmaya başlar ise doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Bebeklerde ishal için en önemli tehlike; sıvı kaybından dolayı bebeğin dehidratasyona girebileceğidir. İshal olduğu dönemde beslenme çok önemlidir. Yeterince sıvı alımı olduğundan emin olunmalıdır. Bebeğin ateşini ölçmelisiniz. Doktorunuz ile bu konuyu görüşmelisiniz. Akut ishaller en sık enfeksiyon kaynaklı olduğu için dışkı tahlili yapılması gerekebilir.

Bağırsak hareketleri bebekten bebeğe değişebilir. Bazı bebekler günde bir defa kaka yapabilirken, bazıları her beslenme sonrası bile yapabilir. Bu durum gastrokolik refleksin sonucudur.

Kıvamı Normal Ama Geç Yapılan Kaka Önemli Midir?

Anne sütü alan bebekler 3 -6 haftalık dönemde çok iyi beslenmelerine, anne sütünün yeterli olmasına rağmen bazen haftada bir kaka yapabilirler. Bu durum anne sütünün sindirim siteminde çok iyi işlenip, vücuda alındığı ve çok az katı atılacak madde bıraktığı içindir. Atıklar genelde bu durumlarda idrar ile atılmaya devam eder. Bebeğin iyi kilo aldığı, yaptığında cıvık kaka yaptığı, kusma karın ağrısı gibi herhangi bir ek şikayetin olmadığı  durumlarda haftada bir kaka yapmasında sakınca yoktur. Bu durumun tedavisi için ilaç kullanımı da genellikle gerekli değildir. Bu durum genellikle 4. aydan sonra normale dönecektir.

Ne düşünüyorsun?

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazan Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir .

Muayenehane Adresim : Altay Mahallesi, Söğüt Cd. No:12/5 Erland Residence Eryaman /Ankara

Tel: 0 (312) 283 26 91

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

comments

ek gıda nasıl başlanır

EK GIDAYA BAŞLANGIÇ

çocuklar için cam aktiviteleri

Çocuklar İçin Evde Yapılacak Eğlenceli Aktiviteler