Çocuk Gelişimi

18 – 24 Aylık Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

No Comments

Oyuncak seçimi çocukların zihinsel, oyuncağın fonksiyonu ya da büyüklüğüne göre ince motor, kaba motor gelişimlerine katkısı yanında arkadaşları ile paylaşımda bulunarak sosyal gelişimlerine de katkısı olmaktadır.

Yeni yürümeye başlayan bebekler bağımsızlıkları ile ilgili gittikçe daha heyecanlı hale gelirler ama onlara bağımsızlıklarının sınırlarını iyi öğretmek gerekir. Çünkü bir an “kendim” yaparım dedikleri şeyleri kısa süre sonra “anne” ya da “babalarını” çağırarak yapmak isteyeceklerdir. Yeni yürüyen bebeklerin bir şeyleri öğrenme yolu her şeyi ellerine almaktan geçer. 

Yeni yürüyen bebekler açılıp kapanan parçaları olan oyuncaklardan çok hoşlanırlar: düğmeleri olan oyuncaklar, iç içe giren oyuncaklar, kapıları açılıp kapanan arabalar çocukların keşfetmesi ve sınırlarını zorlaması için onlara pek çok fırsat sunar ve bebeklerin evdeki eşyalardan uzak durmasını sağlar. Bu dönemde bebeklerin özgür oyun ortamlarına ihtiyaçları vardır. Bulundukları ortamda oyuncaklarının da olduğundan emin olun ve onlar yokken oyuncakları kaldırın.

Evcilik oynamak için oyuncaklar: Çocuklar yemek yiyormuş ya da bir şeyler içiyormuş gibi yapabilecekleri evcilik oyuncaklarını çok severler bu yüzden küçük çay setleri bile kısa süre içinde favori oyuncağı haline gelebilir. Genellikle tırmık, süpürge, alışveriş kartları gibi küçük oyuncaklar çocuklara ebeveynlerini taklit etme imkanı tanıdığı için çok sevilirler – bu sayede çocuklar yetişkinlerin hem mimiklerini hem de yaptıklarını taklit edebilirler.

Büyük ve küçük bloklar:  Blok oyuncaklarla oynamak yeni yürüyen çocuğun kavrama, ayırma ve yığma gibi becerilerini geliştirir. Büyük blok oyuncaklar yeni yürüyen çocukların bir şeyler inşa etmesi ya da kendilerine özel alanlar yaratmaları için uygundur. Küçük ahşap oyuncaklar ise farklı şekillerine ve kullanışlarına göre çocukların sevdikleri diğer oyuncaklar arasındadır.


Oyuncak enstrümanlar: Çocuklar genellikle müzikten hoşlanırlar ve uyumlu olsun ya da olmasın kendi müziklerini yapmaktan zevk alırlar. Çocuğunuza küçük bir oyuncak gitar ya da davul verip kendi müziğini yapıyormuş gibi hissetmekten ne kadar hoşlanacağını görebilirsiniz.
Yapboz: Yapbozlar çocukların zafer hissini tatmaları için en uygun oyuncaklardır – bir şeyleri birleştirerek bir bütün elde etmek onların memnun olması için yeter de arar bile. Az parçalı ve ahşaptan yapılmış yapbozların seçilmesinde yarar vardır.

Resimli kitaplar ve CD’ler: Sesli hikayeler yeni yürüyen çocukların anlaması için uygun değildir ama pek çok küçük çocuk makinelerden çıkan seslerden hoşlanırlar ve yeni, farklı bir aktiviteyi deneyimledikleri için mutlu olurlar. Ayrıca yeni yürüyen çocuklar düzenli olarak ninni dinlemekten de zevk alırlar. Çocuğunuza kitap okurken resimleri gösterip ne gördüğünü söylemesini de isteyebilirsiniz.

Tren setleri:  Yeni yürüyen çocuğunuz yeni kazandığı el becerilerini arabaları yan yana dizmekte ya da yeni aldığı treni tüm evde dolaştırmakta kullanabilir. Çocuğunuz için tren seti yaparsanız onun trenin dolaşmasını izlemekten ne kadar hoşlanacağını da göreceksiniz, ayrıca eliyle trenin geçtiği halı ya da zemini de bu sayede daha iyi keşfedecektir.

Toplar: Çocuğunuza bir top verip onun topu tekmelemesini, yuvarlamasını, atmasını ya da bir ileri bir geri oynamasını isteyebilirsiniz. Top oynama konusunda geliştiğinde topun peşinde koşup topla oynaması için onu teşvik etmelisiniz. Çocukların koordinasyon becerileri için oldukça etkili olan top oyunu eğlenmesini de sağlar.

Silinebilir kalemler ve kağıt: Çocuğunuz kısa sürede zemine, duvarlara ya da mobilyalara bir şeyler çizme konusunda istekli hale gelir. Bu yüzden çocuğunuza kendisine ait büyük bir kağıt ile silinebilir kalemler vermenizde yarar olacaktır. (Bunu yapmazsanız kendisine farklı alanlar yaratır ki bu çok da hoşunuza gitmeyebilir.) Çocuğunuzun kısa süre içinde sanatını belli bir yerde icra etmesi gerektiğini anladığını göreceksiniz. Böylece bir süre sonra resim yapmaya başlayacaktır.

Tüm bunların yanında oyuncakların güvenilirlikleri için de önerileri içeren yazımıza bakabilirsiniz.

Güvenli Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00