Takipte Kalın! Cocuklara Sağlık ile çocuklarımızı birlilkte büyütelim.

Anne Sütü Astımdan Koruyor

Avustralyalı araştırmacılar anne sütünün astım , alerji ve obesiteye etkisini ortaya çıkarmak için 2165 çocuğu altı yıl boyunca takip etmişler. Bu araştırmanın sonucuna göre anne sütü ile beslenen çocuklarda astım ve diğer alerjik durumların az görüldüğünü bildirmişler. Daha ilginç olan ise anne sütü ile beslenme süresi her 1 ay arttığında astım riski her ay için % 4 azaldığı sonucu çıkmış. Bu çalışma yine fazla kilolu olmanın astım için risk faktörü olduğunu doğruladı.

Çalışma sonucunda obesite ile anne sütü arasında bir ilişki bulunamadı . Daha önceden yapılan çalışmalarda bebekliğinde anne sütü ile beslenenleri ergenlik döneminde fazla kilolu olma olasılığının fazla olduğu bilinmekte idi.

Bu çalışma da anne sütünün mükemmel bir beslenme maddesi olduğunu bir kez daha kanıtladı . Anne sütünü bebeklere uzun süre vermenin önemini gösterilmiş oldu. Çalışmalar bebeklerin yürüme dönemini de kapsayan anne sütü ile beslenmelerinde eklenen her ayın sağlık açısından önemli olduğunu göstermiştir. Yine anne sütü ile beslenme çocukluk çağında gelişebilecek ciddi bakteri enfeksiyonlarında olan menenjit ( beyin iltihabı ) riskini azaltmakta.

Biz en az altı ay her bebeğe yalnız anne sütü vermeyi önerdiğimiz gibi annelerimizin bebeklerini 2 yıla kadar anne sütü ile beslemelerini de önemle vurgulamak isteriz.

Oddy WH, et al. The relation of breastfeeding and body mass index to asthma and atopy in children: A prospective cohort study to age 6 years. American Journal Public Health 2004; Sept, 94(9):1531-7.

Gillman MW, et al. Risk of overweight among adolescents who were breastfed as infants. Journal of the American Medical Association. 2001; 285(19):2461-7.

 

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR
Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir. Muayenehane Adresim : Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı mah. Kanuni Sultan Süleyman Cad. No: 2/5 Çayyolu/Çankaya/Ankara İletişim: 0 (312) 283 26 91