Sağlık

Bebekler Her Beslenme Sonrası Kaka Yapması Normal Mi?

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

No Comments

Bebek kakası sayısı ne zaman kaç defa olması normaldir?  Evet. “Bazı bebekler her beslenmeden sonra ve özellikle yenidoğan döneminde kaka yapmaları normaldir.

Bebek kakası sayısınının beslenme ile ilgisi var mıdır?

Her beslenmeden sonra kaka yapmak özellikle emziren yenidoğanlarda sık görülür. Emzirilen bir bebek kakasını ilk birkaç hafta boyunca hemen hemen her beslenmeden sonra yapıyorsa, bunu iyi bir işaret olarak görüp, bol miktarda süt alıyor demektir.

Formülle beslenen bebekler genellikle emzirilen bebeklerden daha az sıklıkla bağırsak hareketlerine sahiptir. Ancak her beslenmeden sonra da bebek kakası olması normaldir.

Bağırsak hareketlerinin sıklığı 3 ile 6. haftalar arasında yavaşlayabilir, ancak bazı bebekler kakasını her beslenmeden sonra yapma şeklini sürdürdüğünü söylüyor. Bazı 1 yaşındaki bebekler bile hala günde beş kez kaka yapabilirler.

bebek kakası

Genel olarak, bebeğinizin bağırsak hareketleri oldukça tutarlıysa ve her zamanki gibi davranıyorsa, sık sık kakalar endişe kaynağı olmaz. Ancak, bebeğinizin kaka yapma düzeninde ani bir değişiklik olursa ve dışkıları sulanırsa, doktorunuza danışın. Çok sulu bağırsak hareketleri bir enfeksiyon (hatta kabızlık ) anlamına gelebilir .

Sık bağırsak hareketleri olan bebeklerin popolarında dermatite daha yatkın olabilir. Bu bebeklerin bez bölgesininin önlem olarak bir bariyer kremiyle kaplayarak bakım yapılması iyi olabilir. Kızarıklık varsa çinko oksit içeren bir  krem kullanın.

Ayrıca her gün alt kısmının tamamen kurumasını sağlamak için bebeğin poposunun hava almasına izin vermek, ve poponun kuru kalmasını sağlamak da pişik oluşmasını engellemmeye yardımcı olabilir. Hiçbir şey kızarıklığın iyileşmesine yardımcı olmazsa, bebeğinizin doktorunuz ile görüşebilirsiniz.

Konu ile ilgili olarak bilinmesi gereken iki konuyu da okumak iyi olabilir. Yenidoğan dışkılama sayısı nasıl olmalıdır ve anne sütünün mükemmelliği hakkında bir kaç söz okumanızı öneririm.

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00